Jak mogę pomóc dzieciom, nad którymi znęca się matka?

Zdaję sobie sprawę, że taka sytuacja jak znęcanie psychiczne i fizyczne nad dziećmi powinna być zgłoszona, jednak rzecz dzieje się w rodzinie mojej siostry i to właśnie ona jest sprawcą tychże okropnych rzeczy. Boję się jednak, że jeśli zgłoszę to, to zabiorą jej dzieci, a tego nikt by nie chciał. Jak można im pomóc skutecznie, bez ryzyka, że dzieci zostaną zabrane? Dzieci są w wieku 11, 8, 5, 3 lata, z czego trójka starszych jest najbardziej gnębiona. Siostra zdaje sobie sprawę, że źle robi, ale nie potrafi nad tym zapanować i atakach furii - wygaduje i robi naprawdę okropne rzeczy, potrafi używać takich wyzwisk, że trudno nawet sobie wyobrazić, że można tak się do dzieci odzywać, zdarza się również, że bije dzieci. Potem oczywiście tego żałuje. Chciałabym pomóc dzieciom, które są przestraszone, skryte, małomówne, ale też chciałabym pomóc mojej siostrze, która nie potrafi sobie z tym po prostu poradzić, próbowała już psychologa, ale nie wiem czy była do końca szczera, szybko jednak przerwała to. Wiem, że chciałaby opanować swoje emocje, ale to już ją przerosło dawno temu. Proszę o pomoc, bo nie mogę dłużej patrzeć na krzywdę tych dzieci, zdając sobie sprawę jakie szkody wyrządza to w ich psychice i że wpłynie to na całe ich życie.

ponad rok temu

Witam,
Od zgłoszenia informacji o stosowaniu przemocy wobec dzieci, do ich odebrania jest niestety bardzo długa droga. W naszym kraju nie odbiera się dzieci, ze względu na jedno zgłoszenie.
Najpierw policja "bada" sprawę, potem ewentualnie występuje o nadzór kuratora. W zależności od opinii kuratora rodzinnego są podejmowane dalsze kroki.
Jeżeli siostra rzeczywiście widzi swój błąd, powinna poddać się leczeniu. Fakt, że potrzebuje pomocy, nie podlega tutaj chyba żadnej dyskusji. Póki co jednak, jeśli nie ma żadnych nakazów sądowych, forma i jakość tej pomocy zależy od indywidualnego wyboru i podjętych decyzji siostry.
Jeżeli Twoja siostra nie podejmie żadnego leczenia, to sytuacja dzieci może tylko ulegnąć pogorszeniu.
Serdecznie pozdrawiam,
Magdalena Boniuk

Zdecydowanie należy zgłosić do ośrodka pomocy społecznej. Może groźba z tej strony spowoduje zmianę postępowania sprawczyni przemocy. Tyle słyszy się o krzywdzie dzieci w różnych rodzinach i żal, że nikt nie reagował. Czekać aż zrobi któremuś prawdziwą krzywdę fizyczną? Bo psychikę mają już i tak naruszoną.
Warto porozmawiać o tym z dzielnicowym.
Ta Pani jest być może chora i niebezpieczna dla swoich dzieci. proszę zareagować jak najszybciej, zanim dojdzie do tragedii