Jak mogę schudnąć 4-5 kg w miesiąc i czy jest to możliwe?

Jestem nastolatką. Mam 13 lat wzrost 164 cm i ważę 54kg. Uprawiam sport 'siatkówkę' ale to mi nic nie daje. Większość osób mi mówi, że wyglądam dobrze i coś w tym stylu. Lecz moi rodzice w ogóle mnie nie spierają. Ja im mówię, że jestem za gruba a oni że tak. Chciałabym schudnąć chociaż 4 kg, ponieważ moje koleżanki z klasy są ode mnie o wiele chudsze. I źle się czuje w moim ciele. Czy mogła by mi pani napisać jakąś dietę, tylko bardzo proszę czy mogła by być to dieta, która nie ma w sobie serków topionych i coś w stylu brokułów lub kalafiorów, bo na prawdę tego nie lubię. Bardzo proszę o pomoc z góry dziękuję.
13 LAT ponad rok temu

Witam,

W Twoim wieku i przy takim wzroście Twoja waga jest idealna! W żadnym wypadu nie powinnaś się odchudzać i  nie wierzę w to, że jesteś za gruba! Na pewno jesteś ładną i wysportowaną dziewczyną, która być może przez otoczenie chce schudnąć. Powiem Ci, że nie warto. W wieku 13 lat organizm szybko się rozwija, rośnie i potrzebuje wszystkich niezbędnych składników odżywczych, aby te procesy przebiegały prawidłowo i nie ulegały zahamowaniu. To, że Twoje koleżanki mówią, że ważą mniej nie koniecznie jest prawdą. Pamiętaj też, ż tkanka mięśniowa waży więcej niż tłuszczowa, dlatego kilogramy nigdy w pełni nie mówią o składzie ciała i o tym czy za dużo ważysz.

Dam Ci radę- ćwicz jak najwięcej i odżywiaj się z głową, tzn.:
- Należy spożywać 4-5 posiłków dziennie. Powinny być małe objętościowo i częste, co 3-4 godziny. Zawsze należy jeść śniadanie i to najpóźniej godzinę po wstaniu z łóżka. Jest to bardzo ważne, aby przyspieszyć metabolizm na cały dzień. Częste spożywanie posiłków pozwoli na regularne dostarczanie swojemu organizmowi pozywania, którego potrzebuje i pozwoli uniknąć przejadania się (szczególnie wieczorem). Ostatni posiłek należy spożywać 2-3h przed snem,
- Nie spożywaj produktów typu fast-food, zapiekanek, krakersów, napojów gazowanych, słodzonych napojów owocowych oraz słodyczy. Nie dosładzaj herbaty ani kawy,
- W przypadku, kiedy nie możesz obejść się bez słodkiej przekąski, zjedz owoc, serek homogenizowany lub baton z ziarnami,
- W szkole jedz kanapki z chleba razowego lub bułki grahamki (unikaj białego pieczywa) wraz z chudymi dodatkami- szynka z drobiu, polędwica sopocka, ryba, serek biały (unikaj sera żółtego, serów topionych, tłustych wędlin oraz kiełbas) oraz warzywem lub sałatki bez tłustych sosów,
- Jedz jak najwięcej warzyw, które mają duże ilości błonnika pokarmowego, który na długo wypełni Twój żołądek,
- Spożywaj węglowodany złożone (pieczywo pełnoziarniste, kasze, ryż brązowy/dziki, makaron razowy/ ugotowany al dente), dzięki którym nie będziesz odczuwała tzw. wilczego głodu,
- Unikaj tłustych wędlin, kiełbas, mięsa, serów żółtych oraz topionych,
- Pij, co najmniej 1,5 litra wody niegazowanej dziennie.

Te zalecenia pomogą Ci wyrobić w sobie prawidłowe nawyki żywieniowe, dzięki którym nie dopuścisz do nadwagi!

Pozdrawiam.