Jak może się odchudzać starsza, schorowana kobieta?

Mam 65 lat . Od wielu lat mam chorą tarczycę (najpierw nadczynność, po jodowaniu niedoczynność). Stwierdzono hashimoto. Poza tym długoletnie nadciśnienie (obecnie wyrównane lekami). Przed miesiącem przeszłam ciężką operację (usuniecie pęcherzyka żółciowego). Przyczyną był ogromny kamień, ropa w woreczku i zapalenie otrzewnej. W czasie pobytu w szpitalu (głodówka) ubyło mi 12 kilo. Ważyłam 90 kg przy wzroście 160. Teraz ważę78 kg. Bardzo bym prosiła o pomoc w utrzymaniu tej wagi, ponieważ zauważyłam, że znowu zaczynam przybierać na wadze. Mam też kłopoty z kręgosłupem w odcinku lędżwiowym. Mam też torbiele pod kolanami (bekera). Bardzo proszę o pomoc w dobraniu odpowiedniej diety. Na korzystanie z indywidualnego dietetyka nie pozwala moja niewielka emerytura. Boję się stosować diety na własną rękę , żeby sobie nie zaszkodzić. Za poradę z góry serdecznie dziękuję. TERESA ŚWIERCZYŃSKA
65 LAT ponad rok temu

Witam!

Myślę, że przy tylu schorzeniach porada internetowa będzie niestety niewystarczająca. Dieta powinna być ułożona pod nadzorem lekarza i przy dostępie do wszystkich badań. Pomoc z pewnością uzyska Pani w Instytucie Żywności i Żywienia. Także ćwiczenia fizyczne powinny być ułożone przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. To, co mogę Pani polecić, to uregulowanie pór posiłków (5 dziennie, w odstępach 3-godzinnych).

Zastosowanie może mieć także dieta niskoenergetyczna:
• wyeliminowanie nadmiernej ilości tłuszczu w diecie (na rynku istnieje wiele margaryn tupu "light", które często mają nawet 3 razy mniej kalorii niż masło),
• spożywanie pełnoziarnistych produktów zbożowych (wydłużają uczucie sytości),
• włączenie do diety większej ilości warzyw i owoców,
• ograniczenie dodawanego cukru,
• ograniczenie ilości wypijanych napojów kolorowych, zjadanych słodyczy etc.,
• zamiana tłustych mięs na chude (szynkę z piesi kurczaka, szynkę gotowaną etc.).

Pozdrawiam ciepło i życzę dużo zdrowia