Jak może zachowywać się 2-letnie dziecko w czasie pierwszych dni w przedszkolu?

Jakie zmiany w zachowaniu dziecka w wieku 2 lata 4 m-ce mogę uznać za dopuszczalne podczas pobytu w pierwszych dniach w przedszkolu?

Witam,
nie ma uniwersalnych zachowań lecz są skutki,czyli gotowość i przygotowanie psychiczne dziecka do dobrowolnego oddalenia się /na długi czas/ od osoby opiekuna,do której ono jest w swoisty sposób przywiązane.Im lepsze/bezpieczne/przywiązanie,tym łatwiej znosi się nieobecnośc tej osoby i na odwrót:im dziecko bardziej niepewne w okresie wcześniejszym tej stałej obecności najwazniejszej dla siebie osoby,tym większy przeżywa lęk przed oddaleniem się jej lub od niej.
W opisanym przypadku najbardziej wskazana jest wizyta u specjalisty /psychologa dziecięcego z przygotowaniem klinicznym lub terapeutycznym/i zbadanie w/w problemu wraz z zaleceniami wychowawczymi.
Osobiście proponuję,by wykluczyć wszelki przymus,gdyż będzie skutkował nasilaniem się społecznego lęku teraz i w przyszłości oraz zaburzy zaufanie do najbliższych i następnie wszystkich ważnych osób w życiu.Będzie najpierw rozpacz a potem apatia,często mylona ze spokojem.
Zalecam i pozdrawiam.

Dzień Dobry Panu,

Na pewno Dziecko będzie obserwatorem - pewnie z małym lub większym dystansem.
Myślę, że bardzo ważna byłaby informacja i zapewnienie Rodziców, że na pewno ktoś, Mama lub Tata przyjdzie po Dziecko, po przedszkolu.

Każde Dziecko zachowuje się w sposób indywidualny, w nowym i nieznanym Mu miejscu.

Życzę tylko pozytywnych emocji Dziecka w przedszkolu,
Irena Mielnik-Madej