Jak na tabletki antykoncepcyjne wpływają antybiotyki?

Mój problem wygląda tak: Od 3 miesięcy stosowałam tabletki antykoncepcyjne N***, z powodu złego samopoczucia ginekolog zmienił mi je na tabletki Y***. Do dnia 15 stycznia brałam regularnie tabletki N***, a po zakończeniu opakowania rozpoczęłam stosowanie nowych tabletek Y*** bez przerwy na wystąpienie krwawienia (z powodu leczenia nadżerki globulkami dopochwowymi- nie chciałam aby krwawienie wystąpiło podczas 7 dniowej przerwy). Dnia 19 stycznia pod wieczór rozpoczęłam brać antybiotyki ( A***- a***) , a następnego dnia odbyłam stosunek z chłopakiem, czy istnieje duże ryzyko ciąży? Drugim moim pytaniem jest to że jeżeli nie wykonałam przerwy pomiędzy opakowaniami tabletek antykoncepcyjnych to może wystąpić złe samopoczucie oraz bóle brzucha? Dziękuje za odpowiedź

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Większość antybiotyków zmniejsza skuteczność doustnej antykoncepcji i w związku z tym przez cały okres przyjmowania antybiotyku oraz 7 dni po jego zakończeniu powinno się stosować dodatkowe środki zabezpieczające. Informację o tym czy w przypadku przyjmowanego przez Panią antybiotyku istnieje interakcja z tabletkami antykoncepcyjnymi znajdzie Pani w ulotce dołączonej do antybiotyku oraz do tabletek antykoncepcyjnych.
Proponujemy do zapoznania się z pytaniami do eksperta o tej i podobnej tematyce w naszym serwisie, np.
http://abcantykoncepcja.pl/pytania/tabletki-antykoncepcyjne-i-antybiotyk
http://abcantykoncepcja.pl/pytania/antykoncepcja-a-antybiotyk-0