Jak należy obliczać dni płodne?

Witam! Moje pytanie dotyczy śluzu mężczyzny. Otóż kochałam się ze swoim chłopakiem w sobotę 28.01, nie miałam jeszcze dni płodnych. Pękła nam prezerwatywa, nie była plemnikobójcza i wydobył się z niej śluz. Chłopak próbował wsadzić, a ona pękła. Zauważyłam to i poczułam od razu, więc zmienił na drugą. Ale śluz został i jeszcze on ten śluz trochę miał na palcach i pieścił mnie. Czy mogę zajść w ciążę? Czy w tym śluzie znajdują się plemniki? I jeszcze pytanie na temat dni płodnych - jak się je oblicza? Czy chodzi tu, że od pierwszego dnia miesiączki odejmuje się 14 dni i od ostatniego dnia miesiączki dodaje 5? Czy to jest ten cały okres, w którym można zajść w ciążę? Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Witam serdecznie!

W płynie preejakulacyjnym mogą znajdować się plemniki, więc istnieje szansa na zapłodnienie, chociaż jest ona raczej niewielka. Jednak zawsze warto uważać i wprowadzić dodatkową metodę antykoncepcyjną.
Jeżeli chodzi o wyliczanie dni płodnych to wszystko zależy jeszcze od regularności i długości miesiączek. Im bardziej regularne cykle tym wyliczenia są bardziej prawdopodobne. W przypadku cyklu 28-dniowego (pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki) owulacja wypada około 14 dnia cyklu - tak więc dni płodne obejmują kilka dni przed i po owulacji. Ogólnodostępne są liczne kalkulatory dni płodnych oparte właśnie na długości cyklu i dniu rozpoczęcia miesiączki - wówczas wyliczenia są znacznie łatwiejsze. Warto również zwrócić uwagę na zmiany jakie zachodzą w okresie owulacji w organizmie kobiety - temperatura ciała nieco wzrasta, zmienia się również charakter śluzu.
Podsumowując, warto łączyć ze sobą różne metody antykoncepcji, aby zminimalizować ryzyko niechcianej ciąży.

Pozdrawiam