Jak nauczyć 9-miesięczne dziecko spania w oddzielnym łóżku?

Jak nauczyć 9miesięczne dziecko zasypiać samemu w łóżeczku? Zasypia tylko przy cycu a jeśli nie zaśnie to po odłożeniu do łóżeczka niemiłosiernie krzyczy, nie płacze a krzyczy. W dzień przeważnie jest lulany we wózku ale na noc chciałabym go po prostu odłożyć i żeby zasnął. Tak zasypiał jego brat. W nocy pobudki co ok 2godziny i też nie zawsze da się odłożyć do łóżeczka....

Jeśli maluszek nie ma doświadczenia z samodzielnym zasypaniem, to często odłożony do łóżeczka "nie rozumie, co jest od niego wymagane", sama Pani pisze, że zasypia przy piersi lub w wózku. Spania w łóżeczku potrzebuje się zatem nauczyć. Konsekwencja rodziców, ograniczenie bodźców (światła, dźwięków itp), wywietrzenia pomieszczenia, stałe rytuały i cierpliwość to najlepsza, a czasem jedyna metoda. Warto uczyć go zarówno w trakcie dnia (układać do snu w łóżeczku lub przekładać do łóżeczka), powoli, ale codziennie o krok dalej. Wiem, że to trudne, szczególnie, gdy drugi malec śpi niedaleko, jednak konsekwencja jest najsilniejszym argumentem.

Dzień dobry, długo myślałam o zadanym przez Panią pytaniu. Jako mama trójki dzieci mam oczywiście swoje zdanie na temat wspólnego spania. Jednak sama wiem też, jak dużo czasu zajęło mi usłyszenie samej siebie pośród wszystkich rad, teorii i zaleceń. Nie chciałabym więc narzucać swoich przekonań nikomu, bo każdy z nas jest inny i co innego może mu służyć . Zachęcam Panią jednak do lektury rozmowy z Agnieszką Stein na temat spania z dziećmi, być może ten tekst stanie się po części odpowiedzą na Pani pytanie. http://m.edziecko.pl/edziecko/1,113162,14518517,Kulturowe_tabu___Latwiej_udalo_sie_zniszczyc_karmienie.html