Jak nauczyć dziecka szacunku do starszych?

Moj 6 letni syn traktuje mojego partnera(lat38)jak kolege.Wciaz go zaczepia bije sie z nim.Mam dosc juz tych scen,moj partner tez.Oboje nie wiemy co robic aby zachowywal sie inaczej,z szacunkiem.Nie ma dystansu do niego mimo iz widac,ze jest starszy od niego i to duzo.Mecza mnie te sytuacje psychicznie.Mnie nie slucha,partnera tym bardziej.

W takich sytuacjach mogą Państwo bardzo konkretnie powiedzieć dziecku, jak ma się zachowywać oraz jakich zachowań Państwo sobie nie życzą. Komunikat "traktuj go z szacunkiem" jest dla dziecka niejasny i zbyt ogólny, zaś "nie uderzaj go" jest już zrozumiały.

Warto też chwalić dziecko gdy tylko zachowuje się tak, jak chcemy. Gdy zaś zachowuje się w sposób, którego chcemy go oduczyć - warto zapowiedzieć sankcje (np. "jeśli znów uderzysz, topójdziesz na 20 minut do swojego pokoju"), a potem jeśli sama zapowiedź nie skutkuje, oczywiście trzeba te sankcje wprowadzać.

Bardzo ważna jest tu konsekwencja ze strony dorosłych - dziecko może bowiem testować, czy faktycznie wprowadzicie Państwo zapowiedziane sankcje w życie.

Pozdrawiam!

Witam serdecznie ;-)

Napisze Pani w kilku punktach jak powinni Państwo się zachowywać. Tak przy okazji taki model zachowania powinien być wprowadzony od najmłodszych lat. Teraz będzie tylko trudniej.

1. Przypominaj o zasadach dobrego wychowania. Tłumacz i przypominaj za każdym razem... bez krzyku!
2. Stosuj system kari nagród. Kara musi być dotkliwa, nagroda satysfakcjonująca. Trzeba pamiętać o nagradzaniu - nawet pochwała za dobre zachowanie jest OK.
3. Pamiętaj o dawaniu przykładu. Dziecko może odzwierciedlać zachowania rodziców.
4. Słuchaj... czasami dziecko chce przez to powiedzieć. Czasami swoim zachowaniem chce coś przekazać.
5. Doceniaj i pokaż jak powinno dziecko się zachowywać.
6. Wyrażaj i okazuj miłość. Niby proste a bardzo trudne.
7. Znajdź czas dla dziecka - jest szansa, że dziecku nie jest poświęcana wystarczająca ilość czasu.

W razie kłopotu zalecam skontaktować się z psychopedagogiem, psychologiem dziecięcym lub socjoterapeutą.

Pozdrawiam serdecznie
http://psychopedagog.eu