Jak nauczyć się okazywania uczuć i emocji?

Witam, Mam 17 lat i mam problemy z okazywaniem uczuć i emocji. W niektórych sytuacjach nie potrafię okazać emocji jakie są we mnie tylko mowie „yhy, ok, spoko, aha”, a później jestem wkurzona na siebie i na wszystkich, ogólnie czuję gniew. Od kiedy pamiętam w domu nie okazywano mi uczuć, tzn. rodzice mnie nie przytulali, nie mówili, że mnie kochają, zbytnio z nimi nie rozmawiałam. Raz usłyszałam od mojego ojca, że mnie kocha, a ja odpowiedziałam „aha, yhm”. Tak samo jest z tym, że wstydzę się przytulić kogoś, nie wiem dlaczego. Nigdy chyba nie usłyszałam później od kogoś, że mnie kocha. Tak samo było z chłopakiem, w którym chyba się zakochałam - kilka razy się spotkaliśmy i często na wakacjach przebywaliśmy w swoim towarzystwie, tzn. jeszcze ze znajomymi, ale ja bałam/ wstydziłam się mu okazać uczucia i to co czuję. Później nie potrafiłam mu wyznać co czuję jak mnie zranił tym, że się do mnie nie odzywa po tym, jak straciłam z nim dziewictwo. Zarazem go nienawidzę i kocham (tak przynajmniej mi się wydaje). Proszę o pomoc - co mam zrobić, aby okazywać swoje emocje i uczucia?

Witam!
Osobami, które mają bardzo duży wpływ na naszą sferę emocjonalną są rodzice i metody wychowawcze, jakie stosują. Twoi rodzice nie okazywali sobie wzajemnie czułości i nie dawali Ci tym samym przykładu, jak zachowywać się w kontakcie z bliską Ci osobą. Sama także nie doświadczyłaś z ich strony uczuć i ich fizycznych przejawów. Stąd mogą brać się Twoje trudności z wyrażaniem i okazywaniem uczuć. Jednak można nad tym problemem pracować.
Zachęcam Cię do uczestnictwa w warsztatach i treningach, m.in komunikacji interpersonalnej lub pracy grupowej. W grupie będziesz uczyła się, jak nazywać swoje stany emocjonalne i jak okazywać je innym osobom. Będzie to również lekcja odbierania i interpretowania uczuć innych osób.
Warto, żebyś sama starała się wsłuchiwać w to, co dzieje się w Twoim wnętrzu. Na wszystkie trudności reagujesz złością i gniewem. Są to bezpieczne emocje, którymi możesz maskować to, co naprawdę czujesz, np. smutek, osamotnienie, bezradność. Staraj się rozpoznawać prawdziwe emocje i nazywać je. Mówiąc, nawet sama do siebie, co czujesz, uzyskujesz kontrolę nad tym, co przeżywasz i masz możliwość zmniejszenia napięcia emocjonalnego. Warto także stosować formę wypowiedzi, która mówi o tym, co przeżywasz, ale w sposób nieoceniający innych ludzi, np. ja czuję się źle, bo powiedziałeś..., zrobiło mi się przykro z powodu..., jestem szczęśliwa, bo..., czuję się bezpieczna w Waszym towarzystwie, itp.
Możesz najpierw trenować takie wyrażanie emocji w bezpiecznym środowisku - domu, przy najbliższych przyjaciołach, ale także w samotności. Pracując nad wyrażaniem emocji sama, jak i podczas treningów możesz zrobić duże postępy i nauczyć się, jak okazywać innym to, co do nich czujesz.

Pozdrawiam