Jak nauczyć się prawidłowego postrzegania własnego ciała i przywrócić prawidłową pracę jelit?

Dzień dobry. Mam 14 lat. Ważę 45 kg przy wzroście 166 cm. Od kilku lat borykam się z zaburzeniami odżywiania. Jestem świadoma swojego problemu i staram się z nim walczyć. Choć nadal jem jeszcze niewiele, to nie głodzę się. Próbuję stopniowo zwiększać ilość przyjmowanego pożywienia, choć nie jest to dla mnie łatwe. Przestałam się ważyć jakieś kilka miesięcy temu. Jest to duży postęp, gdyż kiedyś powtarzałam tę czynność nawet kilkanaście razy dziennie.

Moim największym problem jest fakt, iż nie widzę swojej chudości. Patrząc w lustro, nie widzę wystających żeber czy kości, a osobę pulchną. Obawiam się też zwiększenia masy ciała, chociaż wiem, że jest to konieczne do właściwego funkcjonowania. Lęk ten jest bardzo silny. Perspektywa przytycia kilku gramów, a co gorsza kilogramów, mnie przeraża. Nie wiem, jak sobie z tym radzić. Dodam, że konsultacje z psychologiem mi nie pomagają. Terapia nic nie zmienia. Najgorsze jest to, że wiem, iż głodzenie się jest złe, ale nie potrafię inaczej potępować.

Największym jednak problemem, który nie pozwala mi na powrócenie do normalności, jest praca jelit. Przyznam się, że podczas odchudzania nie stosowałam żadnych wspomagaczy ani leków przeczyszczających. Normalnie i regularnie się wypróżniałam. W zeszłym tygodniu pierwszy raz sięgnęłam po lek przeczyszczający, gdyż wypróżnienie od kilku dni było niemożliwe. Nie są to jednak zaparcia, ponieważ nie mam ochoty na wizytę w toalecie. Tak jakby stolec się nie tworzył. Będę wdzięczna, jeśli dowiem się, czy są jakieś metody na przywrócenie prawidłowego postrzegania siebie, a w szczególności przywrócenia prawidłowej pracy jelit. Z poważaniem.

Witam serdecznie,

przede wszystkim gratuluję niełatwej decyzji o leczeniu i tego, co udało Ci się osiągnąć.
Po tych sukcesach, przyjdą kolejne, dlatego nie zniechęcaj się - daj sobie wiecej czasu.
Nie wiem, na czym plega Twoja psychoterapia i jak długo w niej uczestniczysz, na efekty trzeba czasem czekać kilka miesięcy.
W przypadku dzieci i nastolatków zaleca się przede wszystkim psychoterapię całej rodziny.

Zaburzone postrzeganie schematu swojecgo ciała jest dość częstym problemem - praca nad nim odbywa się w trakcie terapii grupowej. Sam możesz spróbować ocenić swoje ciało przy pomocy dotyku - z zamkniętymi oczami dotknąć wystających żeber, kości biodrowych. Możesz również zrobić pewien eksperyment - sfotografować się w kostiumie kąpielowym bez twarzy, tak aby nie było widać Twojej twarzy i pokazać zdjęcie kilku osobom, pytając ich o ocenę sylwetki na fotografii.

Zaburzenia pracy jelit należą do najczęstszych powikłań anoreksji. W celu zmniejszenia dolegliwości zaleca się przede wszystkim: spożywanie posiłków w regularnych odstępach czasu, w formie 5- 6 posiłków (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja). Posiłki powinny być zróżnicowane i lekkostrawne, zaleca się duszenie i gotowanie potraw.

Surowe warzywa i owoce zazwyczaj są źle tolerowane i mogą przyczyniać się do wzdęć, wtedy najlepiej  je ugotować. Na początku diety należy również unikać pełnoziarnistego pieczywa, można je wprowadzić w następnym etapie. Mleko może być powodem problemów trawiennych. Należy raczej spożywać produkty takie jak jogurt naturalny i twarożek, które są łatwiej przyswajalne.

Najlepiej rozpocząć dietę od pokarmów lekkostrawnych, jak ryż, gotowane warzywa i drób.

Zaparcia mogą się pojawić również wtedy, gdy przyjmowanego pokarmu jest zbyt mało (mimo, że zjadasz więcej niż w okresie głodzenia) oraz zbyt mała jest ilość wypijanych płynów.
Wskazane jest stosowanie naturalnych produktów, które są bogate nie tylko w błonnik, ale i cenne witaminy i mikroelementy. Część z nich jest również niskokaloryczna (gotowana marchew, brokuły, buraki, otręby, musli, ziarna, suszone owoce).

Niektórzy zalecają stosowanie łagodnych środków ułatwiających wypróżnianie, jak np. napar z nasion siemienia lnianego.

Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów