Jak objawia się autyzm u małego dziecka?

Witam, synek mojej siostry za miesiąc skończy 3 latka. Urodził się w 38 tyg ciąży przez cesarskie cięcie, ponieważ okazało się, że jest niedożywiony z powodu jakiegoś problemu z łożyskiem, ważył 2500g. Później miał jakieś zaburzenia z napięciem mięśniowym ale mimo wszystko rozwijał się w miarę normalnie. Chodzić zaczął w 14 miesiącu życia, niestety jego zachowanie coraz bardziej mnie niepokoi. Dziecko nie mówi ale kiedyś gaworzyło, teraz nie wypowiada nawet mama, tata, nie sygnalizuje potrzeb tzn. nie powie, pokaże, że chce mu się pić, jeść, siku (dalej używa pampersa). Nie słucha, gdy się do niego mówi, nie reaguje na imię (na spacerze nie można puścić jego rączki, bo niestety bardzo często zaczyna uciekać i nie reaguje na wołanie). Często kręci się w kółko machając rączkami, często chodzi na palcach, nie można go zainteresować niczym poza tym co on akurat chce, nie interesują go żadne książki, nie pokazuje gdzie są oczy uszy itp. nie naśladuje dzwięków zwierząt, nie lubi się przytulać i bardzo ciężko nawiązać z nim kontakt wzrokowy.

Ja mam synka młodszego od niego o 13 miesięcy który wszystkie te rzeczy robi i dlatego niepokoi mnie zachowanie siostrzeńca, na dodatek moja siostra nie widzi problemu w zachowaniu swojego dziecka i twierdzi że dziecko ma czas na te wszystkie rzeczy i że każde dziecko jest inne i że ogólnie wszystko jest ok. Poradźcie czy mam rację, że z małym jest coś nie tak i jak mam rozmawiać z moją siostrą, bo żal mi małego.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Drogą internetową nie da się postawić żadnej diagnozy, ale na podstawie Pani listu i opisu zachowań siostrzeńca jestem bardzo zaniepokojona jego rozwojem. Według mnie, dziecko przejawia wiele cech charakterystycznych dla spektrum autystycznego – nie mówi nawet prostych słów typu „mama”, „tata”, „baba”, nie sygnalizuje swoich potrzeb, nie reaguje na własne imię, wykonuje rutynowe, stereotypowe wzorce czynności, np. kręci się wokół własnej osi, chodzi na palcach, unika kontaktu wzrokowego, nie pokazuje części ciała. Wiele z tych aktywności (np. pierwsze słowa, reakcja na imię, pokazywanie części ciała) powinno się już pojawić u dziecka, które skończyło roczek, dlatego uważam, że Pani siostra powinna udać się z synem do specjalisty, np. neurologa lub psychiatry dziecięcego. Być może opóźniony rozwój dziecka wynika też z niedożywienia i zaburzeń w trakcie ciąży oraz porodu, ale tym bardziej nie lekceważyłabym niepokojących sygnałów i skonsultowała maluszka z lekarzem. Owszem, Pani siostra ma rację, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym indywidualnym tempie, ale są pewne krytyczne okresy rozwojowe, w których powinna u malucha pojawić się dana umiejętność. Jeżeli dziecko nie mówi do trzeciego roku życia, to jest to pierwszy sygnał, iż dziecko może przejawiać cechy autystyczne. Zachęcam, by porozmawiała Pani z siostrą i nakłoniła ją do wizyty z dzieckiem u lekarza. Jeżeli obawia się Pani jej reakcji, tego, że może się obrazić czy poczuć urażona Pani słowami, proszę pokazać jej moją odpowiedź. Zachęcam, by wspólnie przejrzały Panie artykuły w naszym serwisie pod poniższymi linkami:

http://portal.abczdrowie.pl/autyzm-wczesnodzieciecy-objawy-i-przyczyny
http://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-trzylatka
http://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-autyzmu
http://portal.abczdrowie.pl/objawy-autyzmu-u-malych-dzieci
http://portal.abczdrowie.pl/dziecko-autystyczne

Odsyłam też Panie na stronę Fundacji SYNAPSIS (http://www.synapsis.waw.pl/), na której znajdą Panie cenne informacje na temat tego, czym jest autyzm, jak się objawia, jak się go leczy, gdzie można znaleźć pomoc i wsparcie dla dzieci autystycznych. W zakładce Autyzm >> Autyzm-Polska znajdą Panie wszystkie ośrodki, organizacje i placówki oraz oddziały KTA (Krajowego Towarzystwa Autyzmu) w Polsce z podziałem na poszczególne województwa, które oferują profesjonalną pomoc dla dzieci autystycznych i ich rodzin.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!