Jak obliczyć dni płodna kiedy zmieniła się długość cyklu?

Witam, mam 19 lat, mam takie pytanie: wcześniej mialam cykl, który trwał 30 dni i nagle zmienił mi się on na 26 dni w ostatnim miesiącu. Jak w tym miesiącu wyliczyć dni płodne i niepłodne, jeżeli nastąpiła taka zmiana?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Trudno przewidzieć, czy zmiana w długości cyklu będzie u Pani trwała. W związku z tym nie wiemy czy owulacja w kolejnym cyklu wystąpi ok. 12 dnia, czy raczej 16.

Same obliczenia nie są jednak wystarczająco dokładną metodą wyznaczania okresu płodnego. Radzę kierować się (szczególnie w najbliższym cyklu, którego długości nie znamy) raczej wynikami obserwacji charakteru i ilości śluzu szyjkowego oraz zmianami temperatury ciała.

Pozdrawiam serdecznie!