Jak obniżyć poziom monocytów?

Witam! Mój tato cierpi na tzw. "rakowiaka". Ostatnio robił badanie krwi i ogólnie wyniki są w porządku, a jedynie co mnie martwi to poziom monocytów, który wynosi 16% przy normie dla niego do 10%. Co to oznacza? Jak można obniżyć lub doprowadzić do normy poziom monocytów? Pozdrawiam

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Monocyty, podobnie jak limfocyty i neutrocyty są komórkami układu odpornościowego. Podwyższony odsetek monocytów w rozmazie tzw. automatycznym (wydruk morfologii z komputera) nie musi oznaczać patologii. Ważna jest interpretacja całego wyniku badania, przede wszystkim bezwzględnej liczby poszczególnych komórek krwi (czyli wyrażonej w tysiącach na ml). Warto także w takiej sytuacji pokusić się o rozmaz ręczny - czyli ocenę krwi pod mikroskopem przez doświadczonego laboranta.

Najlepiej poprosić o interpretację wyniku lekarza prowadzącego tatę. Najlepiej zna jego historię choroby i powie Państwu czy konieczne są inne badania, czy powtórzenie morfologii krwi za jakiś czas.

Pozdrawiam serdecznie