Jak osiągnąć prawidłową masę ciała?

Witam, mam 18 lat, jakieś 176 cm wzrostu i ważę 85 kg. Według mnie wyglądam okropnie. Chciałabym to jakoś zmienić. Chciałabym prosić o pomoc, to dla mnie bardzo ważne. Chciałabym się dowiedzieć, ile muszę schudnąć, żeby moja waga była prawidłowa, no i przede wszystkim jak mogę to zrobić? Proszę o porady!

Witaj Kingo,

Twoja masa ciała według wskaźnika BMI wskazuje na nadwagę. Dlatego powinnaś nieco zmniejszyć swoją wagę. Nadwaga może szybko przejść w otyłość, która z kolei jest związana z powstawaniem wielu chorób m.in. cukrzycy, miażdżycy czy nadciśnienia tętniczego. Dodatkowo istotne znaczenie dla większości z nas ma aspekt estetyczny czyli wygląd. Przy utracie masy ciała ważne jest w jakiej wadze czujesz się najlepiej, musisz wiedzieć że utrata 5% od wagi początkowej daje pozytywne skutki dla zdrowia. Według BMI Twoja masa ciała powinna wynosić około 70-75 kg. Utrata 10 kg to duże wyzwanie, dlatego watro udać się do poradni dietetycznej, gdzie otrzymasz wsparcie psychiczne i fachową pomoc. Z mojej strony również postaram się Ci się pomóc.
Zacznij od przeanalizowania swoich nawyków żywieniowych i wyeliminowania błędów. Zajrzyj do artykułu zamieszczonego na naszej stronie http://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe dzięki niemu sama możesz wychwycić co robisz źle i jak to naprawić. Zapoznaj się również z prawidłowymi zasadami zdrowego odżywiania, oto niektóre z nich:
1. Jedz posiłki regularnie, tzn. o w miarę stałych porach (np. codziennie o 8.00, 11.30, 14.30, 17.30 i 20.30) oraz w równych odstępach czasu co około 3 godziny. Nieregularne posiłki są w ponad 70% przyczyną nadwagi i nadmiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej.
2. Pij dużo płynów - wody mineralnej, herbaty (zielonej, czerwonej, owocowej), soków warzywnych i soków owocowych 100% (w zastępstwie dla owoców). Unikaj natomiast napojów słodzonych, soków z dodatkowym cukrem oraz napojów gazowanych, które dostarczają ogromne ilości zbędnych kalorii.
3. Wybieraj produkty jak najmniej przetworzone - unikaj fast foodów, gotowych dań mrożonych, zupek instant (typu chińskie), chrupek oraz słodyczy.
4. Codziennie jedz warzywa i owoce. Warzywa dodawaj do każdego posiłku.
5. Jeśli nie możesz obejść się bez słodyczy wybieraj te zdrowsze wersje np. gorzką czekoladę i ciasta domowej roboty, najlepiej w wersji zdrowej - bez śmietany, tłustych kremów, masła i margaryny do pieczenia (można ją zastąpić olejem).
Pamiętaj, że w odchudzaniu ważna jest motywacja i szczere chęci. Nie poddawaj się przy drobnych trudnościach i niepowodzeniach. Zamiana stylu życia może być trudna, ale bez niej nie ma szans na zdrową utratę masy ciała.
Pamiętaj również o uprawianiu sportu, który nie tylko przyspiesza przemianę materii, ale polepsza ogólny stan zdrowia. Ruch jest niezmiernie ważny w utracie masy ciała oraz w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Polecam ćwiczyć 3 razy w tygodniu po około 1 godzinie. Jest to czas odpowiedni, aby tkanka tłuszczowa zaczęła się spalać. Najlepsze są ćwiczenia wykonywane średnio intensywnie, tak aby dostać lekkiej zadyszki, ale nie padać z nóg ponieważ wtedy tkanka tłuszczowa nie będzie się spalać. Proponuję pływanie, aerobic, jogging czy jazdę na rowerze lub orbitreku, ale najlepiej jak znajdziesz ćwiczenia które nie znudzą i najbardziej będą Ci odpowiadać. Do tego można dodać codzienną gimnastykę po około 15 minut. Częstsza aktywność fizyczna nie jest potrzebna, ponieważ po pierwsze nikt nie ma na nią czasu, a po drugie kiedy motywacja zmaleje i zaczniemy ćwiczyć rzadziej tkanka tłuszczowa znowu zacznie się odkładać.

Pozdrawiam serdecznie,
Mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna