Jak osiągnąć taką samą wagę jak brat?

Mam 11 lat, wzrost 166 i ważę 66 kilo. Chodzę do klasy sportowej,więc ćwiczę codziennie. Chcę ważyć jak mój brat bliźniak ok.45 kilo. Jak? POMOCY!
11 LAT ponad rok temu

Witam,

Kobiety mają większą tendencję do nabywania kilogramów niż mężczyźni. W naszym ciele znajduje się około 20-29% tkanki tłuszczowej, podczas gdy u mężczyzn tylko 18-23%. Dlatego nie staraj się wyglądać jak Twój brat. Doceń to, że jesteś kobietą.
Dodatkowo jesteś w wieku dojrzewania, kiedy Twój organizm rośnie i rozwija się. Być może u Ciebie najpierw rośnie wszerz, a dopiero potem wzdłuż. Jesteś bardzo aktywna fizycznie i tak trzymaj. Twoja waga niekoniecznie musi oznaczać tkankę tłuszczową, ale i mięśnie, które ważą 2 razy więcej. Dlatego jeśli nie obserwujesz u siebie nadmiaru tkanki tłuszczowej (np. na brzuchu), natomiast jesteś silna i wysportowana najprawdopodobniej wszystko jest w porządku. Jeśli jednak jest inaczej powinnaś zwrócić uwagę na swój jadłospis.

Codziennie w Twoim jadłospisie powinno pojawiać się:
5 porcji pełnoziarnistych produktów zbożowych- unikaj białego pieczywa oraz tostów pszennych- jedz pełnoziarniste pieczywo, bułki z ziarnami, grahamki, tosty pełnoziarniste, makaron pełnoziarnisty, ryż dziki, brązowy i kasze

4 porcje warzyw- warzyw nie musisz w żaden spoin ograniczać, ważne jednak abyś nie dodawała do nich tłustych sosów (może być olej lub oliwa, cytryna, zioła do sałatek i inne zioła). Spożywaj je w każdej postaci- surowej, gotowanej, pieczonej, grillowanej na patelni bez tłuszczu. Dodawaj warzywa do każdego posiłku- na kanapki, jako surówka czy jarzynka.

3 porcje owoców- oznacza to 3 jabłka/ 3 mandarynki/ 1,5 pomarańczy/ 2 szklanki winogron. Nie powinnaś przesadzać z owocami- mają dużo cukru prostego, który w zbyt dużych ilościach magazynuje się w tkance tłuszczowej. Dlatego jedz owoce, ale z umiarem.

2 porcje chudych produktów mlecznych- unikaj tłustych produktów mlecznych oraz serów takich jak: topiony, pleśniowy, żółty (w ograniczonych ilościach) i serów typu fromage- są bardzo tłuste. Jedz chudy lub półtłusty ser twarogowy, ser mozarella oraz ser feta light (od czasu do czasu). Pij jogurty naturalne - 0-2% tłuszczu, kefiry naturalne, maślanki naturalne.

2 porcje tłuszczów roślinnych (2 łyżki oliwy lub oleju roślinnego)- dodawaj do sałatek, unikaj smażenia na oleju

1 porcję mięsa, ryby lub ich zamienników (nasiona warzyw strączkowych, jaja)- jedz jak najwięcej ryb (zwłaszcza tłustych ryb morskich), chude mięso (cielęcina) oraz drób bez skóry (prócz kaczki i gęsi). Unikaj podrobów- parówek, pasztetów, salcesonów, kaszanki i tym podobnych produktów.

Oprócz tego pij duże ilości wody- niegazowanej i niesmakowej (zawiera cukier i substancje sztuczne). Pij herbaty owocowe, zielone czerwone i inne. Soki owocowe rozcieńczaj 1:1 z wodą (mają dużo cukru).
Unikaj też słodyczy oraz produktów typu fast-food, a także słonych i tłustych przekąsek i sosów majonezowych.

Najczęstszym z błędów jest nieregularne spożywanie posiłków. Każdego dnia powinniśmy jeść 4-5 posiłków, co 2-3 godziny. Wydaje się to dużo, jednak badania wykazały, że jedząc 2-3 posiłki dziennie spożywasz znacznie więcej kalorii, a w jednym posiłku możesz nawet dostarczyć 70% dziennej racji pokarmowej. W tym momencie organizm nie jest w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością pożywienia i nie przyswaja składników odżywczych tylko zamienia je w tłuszcz. Warto więc sięgać po pożywienie częściej, ale w mniejszych ilościach.
Posiłki powinny być lekkie i małe objętościowo. Śniadanie powinno być głównym i najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.
Nie powinniśmy najadać się, ale wstawać od stołu z lekkim niedosytem, a posiłki spożywać powoli. Dzięki temu sygnał o sytości szybciej dotrze do mózgu, a Ty zjesz mniej.

Pozdrawiam.