Jak pielęgnować ranę po operacji haluksa?

Jak pielegnowac rane po operacji haluksa? Od zabiegu minelo 12 dni, 2 od wyjecia szwow. Do tej pory nie mylam rany, tylko wokol. Zakladam gaze i bandaz na to tak jak kazal lekarz. Dzis przemylam, a wlasciwie polalam rane woda, bo przeciez nie bedzie caly czas brudna, czy moge myc to woda z mydlem? Bo boje sie ze rana sie rozejdzie, bo przeczytalam ze takie rany wola srodowisko suche.

Witam. Po takim czasie rana jest szczelna i mycie w niczym nie zaszkodzi - oczywiście dłuższe moczenie odpada. Bardzo dobrze na gojenie rany wpływa jej natłuszczanie np alantanem