Jak planować ciąże biorąc tabletki antykoncepcyjne przeciw torbielom?

Witam!
Mam 29 lat. Za sobą mam już trzy operacje usuwania torbieli ( w tym dwie laparoskopie i jedno otwarcie brzucha). Pierwszy raz torbiele wykryto jak miałam 21 lat. Jedna miała ok 10 cm a na drugim jajniku była mniejsza. Po usunięciu laparoskopią, po około pół roku zaszłam w ciąże. Miałam spokój ok 4 lata.

Dodam, że przed ciążą ani wcześniej nie brałam tabletek antykoncepcyjnych. Problemy pojawiły się niecałe dwa lata temu. Torbiele znów zaczęły się budować. Była więc kolejna laparoskopia. Już brałam też antykoncepcje. Niestety po roku ( konkretnie w styczniu br.) konieczna była kolejna operacja. Tym razem wraz z torbielem został usunięty prawy jajnik :-(.
Dodam, że zaczął się on budować jesienią ubiegłego roku, jak odstawiłam tabletki -bo zaczynałam już myśleć o ciąży). A więc wystarczyło mi odstawić antykoncepcje na 3 miesiące, a wyhodowałam sobie 3 cm torbielka. I mimo,że zaraz wróciłam do tabletek on do grudnia powiększył się do 8cm. I koneczna była operacja. Obecnie cały czas jestem na tabletkach. Myślę o ciąży już całkiem poważnie. Boje się jednak, że jak tylko odstawie tabletki , to znów się pojawi torbiel. Ale z kolei planując dziecko nie chce być nafaszerowana hormonami. Mam problem.
Są jakieś inne sposoby na te natrętne torbiele poza antykoncepcją?

Witam!

Niestety najskuteczniejszą metodą na uniknięcie torbieli jest antykoncepcja. Tabletki zawierają te same hormony, jakie produkuje organizm kobiety w czasie cyklu miesiączkowego. Nie stwarzają zagrożenia dla rozwijającego się płodu. Poza tym organizm szybko je eliminuje po odstawieniu antykoncepcji.

W Pani przypadku najlepszym wyjściem byłoby zajście w ciążę jak najszybciej po odstawieniu tabletek. Sprzyja temu fakt, że w pierwszym miesiącu po zaprzestaniu antykoncepcji zwiększa się płodność (w kolejnych cyklach powraca do normy). Wówczas należy pamiętać, że na 3 miesiące przed planowanym poczęciem należy przyjmować kwas foliowy w dawce 400um/dobę (chroni płód przed ciężkimi wadami wrodzonymi).