Jak podtrzymać na duchu osobę z depresją?

Moja mama ma depresję, powodem tego stanu jest zbieg kilku wydarzeń. Wydarzenia te związane były z ogromnym stresem, w wyniku kumulacji pojawiła się depresja. Obecnie jestem bardzo daleko i nie mogę być przy mamie osobiście, pozostał mi tylko telefon. Mama była u lekarza i bierze leki.

Proszę o radę jak podtrzymać ją na duchu i odbudować w niej poczucie, że jest ważna i potrzebna oraz pozbyciu się winy, że poddała się za wcześnie i nie uratowała domu (dom zajął komornik, gdyż ojciec narobił długów, których nie spłacił).

Z góry dziękuję i czekam na odpowiedź.

ponad rok temu

Pomóc mamie przez telefon jest rzeczą bardzo trudną. Dobrze, że Pani dzwoni do mamy codziennie, trzeba jej mówić, że Pani ją kocha i potrzebuje jej rady i wsparcia. Taki pacjent nie może się czuć osamotniony, obwiniony i niepotrzebny. Może uda się Pani z mamą wyjechać gdzieś na tydzień, razem?

Witam,
Codzienne rozmowy z mamą na pewno jej pomagają. natomiast jeżeli nie może Pani być osobiście przy niej, a problemy zdrowotne mamy mają przyczyny "zewnętrzne", to może warto mamę zapisać do psychologa.
Na pewno jej to pomoże przetrwać trudny okres.
Pozdrawiam

Proszę zachęcić mamę do skorzystania z usług psychoterapeuty.
Z Pani opisu wynika, że depresja mamy jest wynikiem jej negatywnych schematów myślenia i przekonań. Mówię tutaj o nie służących jej przekonaniach, że jest odpowiedzialna za utratę domu, które uruchamiają schematyczne, negatywnie zabarwione myślenie na swój temat (obwinianie się, obniżanie własnej wartości, krytykowanie siebie). Trudno jest cieszyć się dobrym samopoczuciem i nastrojem, gdy sami myślimy o sobie źle, atakujemy siebie samych.
Przekonania i schematy myślowe poddają się psychoterapii, dla tego raz jeszcze zachęcam, by zaproponowała Pani swojej mamie taki właśnie rodzaj leczenia.
Pozdrawiam serdecznie

https://www.facebook.com/Psychoterapeuta-Tytus-Dziewięcki-1877615175796797/