Od czego zależy indeks glikemiczny potraw?

Indeks glikemiczny to poziom glukozy, jaki pozostaje we krwi poz spożyciu posiłku. Informacja o IG potraw jest bardzo istotna dla osób odchudzających się oraz cukrzyków.

Dzień dobry,
Apetyt można zmniejszyć jedząc posiłki regularnie co 3-4 h ale o małe objętości.
Z diety należy wyeliminować węglowodany proste (słodycze, miód) na rzecz złożonych (kasze , pieczywo żytnie). Należy także komponować posiłki z produktami o niskim indeksie glikemicznym.

0

Przede wszystkim, należy poszukać przyczyny zwiększonego apetyt i starać się świadomie reagować na ten "problem". Głównie chodzi o prawidłowy rozkład energii pochodzącej z posiłków w ciągu dnia. Jeśli jest jej za mało np. w śniadaniu, organizm będzie domagał się dodatkowej dostawy, czyli będzie miała Pani chęć podjadać pomiędzy pozostałymi posiłkami. Należy zjadać ok. 5-6 posiłków w ciągu dnia, mniej więcej o stałych porach i dbać o to, aby w każdym z nich była odpowiednia ilość błonnika-który daj poczucie sytości i pełności. Błonnik, dostarczą produkty zbożowe np. chleba razowy, ciemne makarony i ryż oraz spora ilość warzyw- najlepiej świeżych i owoców. Nie należy również zapominać w tym czasie o odpowiednim nawadnianiu się, tzn. wypijać ok. 1,5 litra wody. Z diety również należy wyeliminować słodycze i pamiętać o odpowiednim ogrzewaniu organizmu.

0
Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa
82 poziom zaufania

Proszę uregulować godziny posiłków np:
7, 10, 13, 16, 19 , po upływie 3-4 tygodni organizm się przyzwyczai do stałych pór i będzie Pani odczuwała głód bezpośrednio przed posiłkiem.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty