Jak pokonać lęk?

Mam 15 lat. Z moim problemem borykam się już od paru lat. Wszystko zaczęło się w podstawówce, kiedy moi rówieśnicy zaczęli zauważać między mną a nimi różnicę. Miałam jeszcze nie do końca wyleczonego zeza i lekką nadwagę, wytykali mi to, a ja sama jestem osobą, która jest wrazliwa i bierze wszystko do siebie, zresztą rodzice ciągle mi to powtarzają. Ale to nie było jeszcze na tyle przykre, żebym mogła się załamać. Po paru latach podstawówki zmieniłam szkołę, a tam trafiłam na nauczyciela wf., który robił wszystko, żeby upokorzyć mnie przed całą szkołą. Wyśmiewał, kazał robić ćwiczenia, których robić nie potrafiłam. Nigdy nie byłam dobra z tego przedmiotu, bałam się przebierać w szatni przy wszystkich, bałam się upokorzenia. Codziennie w nocy czułam lęk i niepokój przed kolejną lekcją wyśmiewania mnie. Zaczęłam cierpieć na bezsenność, zaczęły wypadać mi włosy (te objawy mam też do dzisiaj). Najgorsze jest to, że moim ratunkiem na to była masturbacja, z którą także mam problem do dzisiaj ... To mój sposób na stres... Teraz jestem w gimnazjum, lecz mój problem nadal pozostał. Boję się wyśmiania mnie na wf. Próbuję załatwiać zwolnienia i inne rzeczy, ale to już mnie przerasta. Na początku pierwszej klasy zaczęłam się ciąć. To zastępowało onanizowanie się. Jednak skończyłam z tym, a teraz tamto znowu wróciło ;( z jeszcze gorszą mocą, bo czuję, że źle robię, że to jest grzechem. Proszę o pomoc, bo już nie wiem, jak mam sobie z tym radzić. Dodam, że jak od czasu do czasu zasnę, to budzę się ok. 3 w nocy i dalej nie śpię. Chodzę jak cień człowieka... Proszę z całego serca o pomoc... ;(

Witam!

Zastanawiam się, co jest obecnym powodem unikania zajęć z wf. Czy jest to lęk przed nauczycielem, czy przed przebieraniem się.
W każdym razie unikanie tej sytuacji nie rozwiązuje Twojego problemu.

Po pierwsze dlatego, że nowy nauczyciel może być zupełnie inną, miłą osobą. Masz na to z pewnością większą szansę, niż na ponowne trafienie na osobę złośliwą. Jeśli jednak unikasz tych zajęć, zostajesz z obrazem tamtego nauczyciela, nie pozwalasz sobie na zdobycie nowych doświadczeń.

Po drugie, unikanie zajęć faktycznie może spowodować gorszą sprawność fizyczną od Twoich rówieśników, kórzy na zajęcia chodzą. Jest to więc błędne koło, które nasila problem, zamiast go rozwiązywać.

Po trzecie: unikanie wysiłku fizycznego może niekorzystnie wpłynąć na Twoją figurę i wagę, więc nadal możesz obawiać się przebierania. Nie mam jednak pewności, czy faktycznie masz nadwagę. Poza tym - czy wszystkie dziewczyny w Twojej klasie mają idealną wagę, cerę, figurę, gust, dobre ubrania? U każdego można znaleźć niedokonałości i wady...

Twoje problemy z masturbacją i samookaleczaniem wymagają porady lekarskiej i psychologicznej.

Wskazana jest wizyta w poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieźy. Psycholog, psychoterapeuta pomoże Ci nauczyć się innych sposobów rozładowywania napięcia, niż czynności takie jak samookaleczenie, które mogą Ci potencjalnie zagrażać.
Wskazana jest też nauka i systematyczny trening relaksacji, zwłaszcza w godzinach wieczornych. Twoje problemy ze snem wiążą się prawdopodobnie z nadmiernym napięciem. Psychiatra może przepisać Ci leki uspokajające i poprawiające nastrój.

Byłoby najlepiej, gdybyś porozmawiała o swoich problemach - przynajmniej części, z osobą dorosłą, do której masz zaufanie i wspólnie z nią wybrała na wizytę do takiej poradni.

Pozdrawiam.