Jak pokonać lęk i strach przed prowadzeniem auta?

Witam serdecznie. Mam prawo jazdy od roku, ale unikam prowadzenia auta jak tylko się da - jeżdżę jak muszę i z wielkim strachem lękiem, tak się boję, że muszę się ciepło ubrać do jazdy, bo trzęsę się jak galareta z zimna. Nie wiem czemu tak mi się zimno robi, panicznie boję się jeździć po mieście, wręcz nawet nie jeżdżę do miasta - jeżdżę po okolicach wsi, jest mi trochę łatwiej, mam straszne lęki, strach i panikę, której się boję, bo wiem, że w panice mogę coś niekontrolowanego zrobić. Tak już było wiele razy. Czy dać sobie spokój z jazdą? Może po prostu się nie nadaję, może lepiej się nie zmuszać do jazdy? Ja do tej pory się przymuszam, chciałabym bardzo jeździć, ale bez paniki, nerwów i strachu. Nie chcę żadnych leków brać. Jak można samemu sobie pomóc?

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Mówi się, że w zaburzeniach lękowych, to czego unikamy, jest właśnie tym, co pownniśmy zrobić.
Dlatego, jeśli chcesz pokonać swój lęk, musisz systematycznie ćwiczyć. Pomóc w tym może psychoterapeuta - wspólnie z nim możesz zaplanować kolejne ćwiczenia polegające na prowadzeniu auta w bezpiecznych warunkach, tak aby nabrać doświadczenia radzenia sobie w coraz trudniejszych sytuacjach.

Możesz np. sporządzić skalę od 1 do 10, opisując sytuacje od najłatwiejszej do najtrudniejszej, np. na 1 możesz ocenić jazdę na przydomowym parkingu, a na 10 samodzielną jadę w mieście po rondzie w godzinach szczytu.

Następnie - zacząć ćwiczenia - na początku może w tym pomóc bliska osoba, która jest doświadczonym kierowcą i będzie siedzieć obok, na miejscu pasażera.

Unikanie sytuacji budzących lęk tylko go nasila.

http://portal.abczdrowie.pl/jak-pokonac-fobie

Z pozdrowieniami