Jak pokonać stres przed jazdą samochodem?

Witam, mam 29 lat i od ok. 2 lat mam prawo jazdy. Tak się składa, że przez ten czas baardzo sporadycznie miałam okazję pojeździć i to po mało uczęszczanych drogach. Już niedługo będę miała samochód na własny użytek, ale nie cieszy mnie to tak jakbym chciała, bo paraliżuje mnie strach przed samodzielną jazdą.Z jednej strony pragnę stać się niezależną od innych osób i środków lokomocji z drugiej zaś blokuje mnie strach, trzęsę się cała i jest mi strasznie zimno na samą myśl o jeździe. Bardzo zazdroszczę tym co mają z jazdy samą radość, dla mnie to spory lęk przed wypadkiem, awarią, korkami, gaśnięciem auta na środku skrzyżowania itp. Jak mam pokonać tą blokadę? A może zrezygnować całkowicie z jazdy? Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam.
Wiele kobiet po zdanym egzaminie na prawo jazdy wrzuca dokument do szuflady a przyjemność kierowania pozostawia np. swojemu mężczyźnie. Dlatego tez potem na skutek braku praktyki jeżdżą gorzej i potwierdzają stereotyp „baby za kierownicą” Prawda jest taka ze kobieta również może być świetnym kierowcą pod warunkiem ze praktykuje.

Czytając Pani list odniosłem wrażenie, ze Pani obawy są w dużej mierze zależne od nastawienia jakim Pani się kieruje. Z góry zakłada Pani, ze coś złego się stanie podczas jazdy. Takie nastawienie z kolei potęguję lęk, a im większy lęk tym nasze negatywne myśli jeszcze gorsze. Tworzy się błędne koło a takie myślenie nazywamy nieracjonalnym.

Proszę zadać sobie kilka pytań: a co takiego złego się stanie jeśli auto zgaśnie na środku skrzyżowania? Będą trąbić inni kierowcy? A jeśli tak to co z tego? Co dla Pani oznacza stanie w korku? Co w tym strasznego? Z czym złym to dla Pani się wiąże? A jeśli samochód ulegnie awarii czy stłuczce? Czy to takie straszne? Jeśli uda się Pani zmienić nastawienie do tych zdarzeń na bardziej racjonalne, lęk tez się zmniejszy.

Proszę tez pamiętać, ze każdy kierowca popełnia błędy i popełniał je na początku ucząc się. Nauka jazdy polega na popełnianiu błędów, one nas uczą. Polecam tez wykupienie dodatkowych godzin nauki z instruktorem w szkółce jazdy. To z pewnością pomoże Pani nabrać pewności siebie.
Życzę szerokiej drogi.