Jak pomóc 16-letniej dziewczynie z ADHD?

Córka ma już 16 lat, jako rodzice zaniedbali tę chorobę, nie lecząc jej. W obecnym momencie ich rodzina się rozpada. Dziewczyna wpada w szał. Ucieka z domu, pije alkohol i pali papierosy. Jest bardzo agresywna i mówi, że nie może się uspokoić. Chciałabym im pomóc, a zwłaszcza tej dziewczynie. Co mam zrobić? Wydaje mi się, że używki jeszcze bardziej to pogorszyły.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!

W opisanej przez Panią sytuacji niezbędna byłaby wizyta u lekarza psychiatry - specjalisty dla dzieci i młodzieży, który na podstawie osobistego badania pokieruje dalszym leczeniem. Do 16 roku życia jest wymagana obecność i zgoda rodziców.
Badan ie polega na wywiadzie chorobowym oraz ocenie aktualnego stanu psychicznego.

Warto się zorientować, czy dziewczynka sama wyraża zgodę i chęć do leczenia oraz  ewentualnie namawiać ją do tego. warto też rozmawiać z rodziną na temat choroby, konieczności leczenia, niezbędnego wsparcia ze strony rodziny, a zwłaszcza rodziców.

Należałoby zorientować się, gdzie można znaleźć Poradnię Zdrowia Psychicznego i udać się tam na rozmowę. Rozmowa pozwoli uściślić pewne fakty, o których Pani nie wspomina (przykładowo wcześniejsze leczenie, stosowane leki, wizyty u psychologa/psychiatry).

Pozdrawiam serdecznie!