Jak pomóc bratu-alkoholikowi na detoksie?

Witam! Nie wiem od czego zacząć... Mój brat od czterech miesięcy mocno nadużywał alkoholu. Wcześniej, wiele razy ja i cała nasza rodzina, próbowaliśmy rozmawiać z nim na temat picia, prosiliśmy, groziliśmy - nic nie pomagało. Doszło do tego, że rodzice zabrali mu karty do bankomatów. Usiłowali utrudnić mu dostęp do pieniędzy i alkoholu, ale nic nie pomagało. W końcu trafił do szpitala z powodu zatrucia alkoholowego. Trafił na oddział wewnętrzny. Po trzech dniach próbował uciec że szpitala, stracił kontakt z rzeczywistością i trafił na oddział psychiatryczny. Teraz leży przywiązany do łózka, gdyż był agresywny. Byłam u niego. Leży, poci się, wydaje mu się, że jest w domu. Poznał mnie, wiedział, że to ja - jego siostra. Nie wiem jak mam mu pomóc. Lekarze mówią, że miał halucynozę alkoholową, a teraz ma majaczenie alkoholowe. Co robić, jak mu mogę pomóc? Co robić kiedy już dojdzie do siebie? Czy powinien iść na odwyk, terapię, czy coś podobnego? Bardzo proszę o pomoc i poradę. Czekam z niecierpliwością na odpowiedź. Pozdrawiam!

Witam!

Brat, przebywając w szpitalu, ma zapewnioną odpowiednią opiekę i nie musi się Pani, ani reszta rodziny o to martwić. Ta sytuacja musi być dla Was wszystkich bardzo trudna. Jednak to od brata będzie zależało, czy będzie chciał poddać się leczeniu odwykowemu. Warto, by odbyło się ono na oddziale psychiatrycznym, gdyż w tym stanie potrzebuje on pomocy lekarza psychiatry.

Utrudnianie mu dostępu do alkoholu nie jest dobrym wyjściem, ponieważ on i tak znajdzie sposób, jak go zdobyć. Możecie go wspierać i zachęcać do leczenia. Więcej informacji na temat terapii i ośrodków w Pani okolicy powinien udzielić lekarz w poradni zdrowia psychicznego lub na oddziale, gdzie leży brat.

Zachęcam Panią i resztę rodziny do wzięcia udziału w terapii lub grupie wsparcia dla osób współuzależnionych. Problem brata odbija się na życiu całej rodziny, dlatego skorzystanie z pomocy przez resztę rodziny może pozwolić Wam na sprawniejsze poradzenie sobie z trudnościami.

Pozdrawiam.

W tej chwili niewiele może Pani pomóc. Natomiast po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego konieczne jest podjęcie terapii stacjonarnej w placówce leczenia uzależnień. Zachęcam do rozmowy z lekarzem oddziału na którym leży brat. Sprawa jest b. poważna.