Jak pomóc dziecku w walce z ADHD?

Witam, mój 6-letni syn ma ADHD, chodzi do zerówki przedszkolnej, ponieważ bałam sie go oddać do szkoły. Uważam, że mógłby sobie nie poradzić. Proszę o podpowiedź: w jaki sposób mogę pomóc dziecku w nauczeniu się podstawowych rzeczy typu alfabet, czytanie, pisanie itd. Moje dziecko bardzo szybko się nudzi i w przedszkolu też nie chce pracować na zajęciach. Nie wiem, co będzie, jak za rok trafi do szkoły. Proszę o pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Przede wszystkim sugerowałabym skonsultowanie dziecka z psychologiem, który oceni gotowość Pani dziecka do podjęcia nauki w szkole. Mimo Pani obaw może się okazać, że syn bardzo dobrze poradzi sobie w środowisku szkolnym.

Namawiałabym Panią również na zapisanie się na warsztaty dla rodziców dzieci z ADHD. W trakcie takich zajęć, nauczyłaby się Pani konkretnych metod, dzięki którym mogłaby Pani pomóc synkowi między innymi w lepszej koncentracji uwagi.

problemach z koncentracją uwagi u dzieci z ADHD najlepiej działa wysiłek fizyczny. Aby dziecko mogło się skupić na nauce, trzeba je najpierw zmęczyć. To może być dłuższy spacer, albo 0,5 godziny pływania na basenie.

Druga sprawa to częste przerwy, które należy dostosować do możliwości dziecka. Jeśli dziecko nie jest w stanie skupić uwagi dłużej niż 10 minut, po 10 minutach należy zrobić krótką przerwę. Najlepiej, aby przerwa była wykorzystana na ćwiczenia fizyczne (np. kilka podskoków, przysiadów). Z czasem należy wydłużać czas pracy, eliminując bądź skracając przerwy.

Ważne jest również, aby miejsce, w którym dziecko się uczy, w żaden sposób go nie rozpraszało. Najlepiej kiedy przed biurkiem znajduje się biała ściana, bez obrazków i zabawek, które przyciągają uwagę.

Należy również pamiętać, aby chwalić dziecko za każdy nawet najmniejszy sukces.  Na początek dobrze jest ustalić małe cele i stopniowo podnosić poprzeczkę na miarę możliwości dziecka.

Dobrze działa metoda żetonowa, czyli zbieranie punktów wymienialnych na nagrody. W przypadku Pani dziecka, można ustalić, że za każde 15 minut spędzonych na nauce przysługuje 1 punkt. Za każde zebrane 10 punktów  jest nagroda, np. wycieczka rowerowa z tatą albo wyjście na lody (lub każda inna nagroda, jaką uzna Pani za stosowną).

Życzę powodzenia