Jak pomóc dziecku z ADHD?

Mam synka w wieku około 6 lat, ma stwierdzone ADHD i mały autyzm. Jest na lekach. Kłopot w tym, że leki w ogóle nie pomagają, tak twierdzi szkoła, dlatego że największy problem jest w szkole. Nie słucha się, bije się, czasami jest w porządku godzinę albo dwie, a potem zmiana na gorsze. Kłopot jest w tym, że pani, która uczy moje dziecko, czasami pozwala mu robić to, co on chce w danej chwili i to jest duży błąd. Dla mnie ta choroba jest nowością i nie wiem, co mam robić, to jest jak błędne kolo. Może ktoś wie, jak mogę mu pomoc? W wieku 6 lat moje dziecko słabo mówi po polsku, a chodzi do szkoły angielskiej, chodzimy do logopedy, ale jest bardzo ciężko z nim pracować, bo nie potrafi się skoncentrować.

Witam Panią!

W przypadku dzieci z ADHD bardzo ważna jest wspólpraca rodziców i nauczycieli. Jeśli w szkole, do której uczęszcza Pani syn, nauczyciele nie są przygotowani do pracy z dziećmi z ADHD, myślę, że mogłaby Pani zwrócić się do dyrekcji, aby zorganizowała dla nich specjalistyczne szkolenie. W innym razie, sugerowałabym zmianę szkoły na taką, w której nauczyciele posiadają specjalistyczną wiedzę z zakresu ADHD.

Moim zdaniem, 6-latek powinien być już pod opieką psychoterapeuty. Między 7 a 11 rokiem życia następuje zwykle nasilenie objawów. Bez specjalistycznej pomocy, będzie mu trudno radzić sobie z objawami, tym bardziej, iż prowadzą one często do odrzucenia przez kolegów. Co więcej, sugerowałabym, aby Pani również odbyła szkolenie dla rodziców dzieci z ADHD. Na takim szkoleniu, rodzice uczą się właściwych metod wychowywania dzieci z ADHD (nabywają wiedzę o tym zaburzeniu, uczą się jak reagować w konkretnych sytuacjach oraz w jaki sposób minimalizować negatywny wpływ ADHD na życie dziecka).

Trudno jest mi się ustosunkować do problemu nauki języka polskiego, gdyż nie wiem jaki kontakt z tym językiem ma Pani syn. Jeśli uczęszcza do szkoły anglojęzycznej - domyślam się, że przebywa za granicą, przez co ma ograniczony kontakt z językiem polskim - wówczas problemy z językiem polskim nie muszą świadczyć o zaburzeniu mowy.

Chciałabym jednocześnie zwrócić Pani uwagę na fakt, iż samo ADHD nie jest niebezpieczne. Niebezpieczne są natomiast jego skutki uboczne, jak np. obniżone poczucie własnej wartości dziecka, spowodowane brakiem odpowiedniego wsparcia w środowisku. Dlatego niezmiernie ważna jest współpraca psychoterapeuty, rodziców i nauczycieli, którzy wyznaczają dziecku spójne cele, egzekwując je w z góry ustalony sposób.

Pozdrawiam.