Jak pomóc mamie, która zachorowała na depresję po śmierci taty?

Moja mama (85 lat) po śmierci taty wpadła w depresję.Muszę ją zaprowadzić do lekarza.Ale jakiego?Jak mam to zrobić ,aby jej nie urazić?Wiem,że nie może być sama.Mieszkam od niej 120 km.Co tydzień jadę do niej.Jest smutna jak wyjeżdżam.Zamieszkać u mnie nie chce ,chce być w swoim domu.Ja jestem jeszcze aktywna zawodowo.Jak mam mamie pomóc?Mam brata ,który mieszka blisko mamy.Jak go zaangażować do pomocy w zwalczaniu tej choroby? Proszę o radę.Jak zacząć leczenie farmakologicznie i jak jej pomóc.

Na początek warto skonsultować się z lekarzem, który mamę leczył do tej pory- najprawdopodobniej mama mu ufa i będzie skłonna wysłuchać tego, co zauważy. Dodatkowo warto skonsultować się z lekarzem psychiatrą lub geriatrą. Wspomogą farmakoterapią oraz wskażą możliwości uzyskania pomocy (np grupę wsparcia).

Witam. Nie napisała pani kiedy tata zmarł bo moze mama jest w okresie żałoby i może nie trzeba od razu do lekarza psychiatry iść? Nie mniej jesli stan zdrowia pani mamy bardzo pania niepokoi moze najpierw warto isc do np lekarza pierwszego kontaktu z ktorym pani mama ma kontakt (jesli taki jest). A do tego czasu wspierac mame rozmawiac z nią np. przez tel i pozwolić sie wyzalic albo po prostu wysluchac co ma do powiedzenia. Pozdrawiam