Jak pomóc mężowi uzależnionemu od alkoholu, który nie chce się leczyć?

witam mam problem z mezem który pije jak mu pomoc jeśli on sam nie chce wiem nic na sile czy to zakonczyc czy da się pomoc temu człowiekowi?

Dzień dobry,

Myślę, że najlepiej - na tą chwilę - jak SAMA Pani uda się do Poradni Leczenia Uzależnień, gdzie również oferowana jest pomoc bliskim osobie uzależnionej.

Witam, proszę na początek zaopiekować się sobą a nie mężem i skierować swoje kroki do poradni leczenia uzależnień, na terapię indywidualną oraz grupową dla osób współuzależnionych. To Pani jest teraz potrzebne wsparcie, a także psychoedukacja na temat mechanizmów uzależnienia, które trzymają teraz w szponach Pani męża i z których może się wyrwać tylko on sam. Pozdrawiam i życzę dużo siły, Monika

Szanowna Pani,

nie da się nikogo zmusić do skutecznego leczenia. Dla tej osoby to "wciśnięcie jej na siłę jakiejś choroby" w którą ona nie wierzy. Co może Pani zrobić, to samodzielnie udać się do poradni leczenia alkoholizmu i zdobyć wsparcie (terapeutyczne i informacyjne), jak radzić sobie z alkoholizmem męża i jak NIE wspierać jego choroby (oraz co ją wspiera i wzmacnia). Może też Pani zyskać tam pomoc grupową innych kobiet mających w domu osobę z problemem alkoholowym. Warto także poczytać o mechanizmach powstawania uzależnienia, by zrozumieć postępowanie męża.

W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Anna Szostak,www.ctzo.org