Jak pomóc mojemu otyłemu synowi?

WITAM! JESTEM MAMĄ OTYŁEGO 12-LATKA. NIE MOGĘ PODAĆ WAGI SYNA, PONIEWAŻ NIE MOGĘ GO PRZEKONAĆ DO TEGO, BY STANĄŁ NA WADZE. OSTATNIO ZMIERZYLIŚMY GO Z MĘŻEM W PASIE I OKAZAŁO SIE ŻE MA 92 CM PRZY WZROŚCIE OKOŁO 155 CM. JEST TO NA PEWNO ZA DUŻO. CHCIAŁABYM PROSIĆ O POMOC W USTALENIU DIETY DLA NIEGO, NIE MAM POJĘCIA, JAKIE POSIŁKI MU PRZYGOTOWYWAĆ. WIEM, ŻE PODSTAWĄ JEST RUCH I WYSIŁEK FIZYCZNY, ALE JAK GO PRZEKONAC? POŻYCZYŁAM OD KOLEŻANKI ROWEREK TRENINGOWY I CODZIENNIE POKONUJE NA NIM DYSTANS 25 KM, ALE TO NIE WYSTARCZY. ROZMOWY NA TEMAT OTYŁOŚCI NIE ODNOSZĄ ŻADNYCH SKUTKÓW. W RZECZYWISTOŚCI ON WCALE NIE JE DUŻO, TYLKO BRAK RUCHU JEST PRZYCZYNĄ PROBLEMU. ROK TEMU PRZEPROWADZILIŚMY SIĘ Z MIASTA NA WIEŚ, ON NIE MA TU W POBLIŻU ZNAJOMYCH, NIE BARDZO WYCHODZI NA DWÓR, JEDYNIE Z TELEWIZORA I KOMPUTERA KORZYSTA CAŁYMI DNIAMI. BARDZO PROSZĘ O POMOC.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Obwód pasa stanowi dość wiarygodny wskaźnik do rozpoznania otyłości wśród dzieci. U chłopców obwód pasa powyżej 101 cm świadczy o otyłości brzusznej. Pani syn zbliża się więc do niebezpiecznej granicy.

Przyczyną nadmiernej masy ciała Pani syna mogą być: nieodpowiednie nawyki żywieniowe (wysokokaloryczne posiłki, spożywanie przez dziecko produktów typu fast food czy napojów gazowanych, dostępnych w sklepikach szkolnych, oraz spożywanie nieregularnych posiłków), brak aktywności fizycznej lub otyłość w rodzinie.
Dwóm pierwszym przyczyną można zapobiegać poprzez:
- nie namawianie dziecka do jedzenia, podczas gdy nie odczuwa głodu,
- nie nakazywanie dziecku kończenia posiłku, jeśli jest już najedzonen
- nie traktowanie posiłków jako odpoczynku lub nagrody,
- propagowanie zdrowej diety (rodzice powinni się również zdrowo odżywiać, aby dziecko mogło czerpać od nich wzorce),
- nie oferowanie w zamian za skończenie posiłki słodyczyn
- nie odwiedzanie z dzieckiem barów szybkiej obsługi,
- ograniczenie czasu spędzanego przed komputerem czy telewizorem,
- przekonywanie dziecka do aktywnego wypoczynku - wspólne spacery, gry, jazda na rowerze.

Wskazówki dotyczące zdrowego odżywiania:
- zwiększenie spożywania wody, przy równoczesnym ograniczeniu podaży napojów słodkich napojów,
- zwiększenie ilości posiłków do 4-5 dziennie,
- zmniejszenie wielkości porcji posiłków,
- jedzenie powoli,
- nie przejadanie się,
- ograniczenie podaży soli,
- wprowadzenie posiłków o dużej zawartości białka,
- unikanie produktów typu ligh - prowadzi to do rozwinięcia nieodpowiednich nawyków żywieniowych u dzieci.

Można również zapewnić dziecku dodatkowe zajęcia fizyczne w szkole - typu sks.

Leczenie dziecka z nadmierną masą ciała jest trudnym zadaniem. U dzieci brak jest zwykle motywacji i chęci do walki z nadwagą. Dlatego wskazana jest konsultacja z psychologiem, pediatrą lub dietetykiem, którzy pomogą ustalić, jaka jest przyczyna nadwagi oraz w jaki sposób najlepiej jej przeciwdziałać.

Pozdrawiam.

Zachęcam do konsultacji z dietetykiem, żeby przeanalizował sposób odżywiania się dziecka, gdyż bardzo często jest tak, że dziecko je więcej i gorzej, niż się rodzicowi wydaje. Po konsultacji z dietetykiem warto byłoby poszukać dla dziecka takiej aktywności fizycznej, która będzie mu sprawiała przyjemność, a nie będzie przymusem.

I jeszcze jedna ważna sprawa: może syn jest samotny, smutny, nieszczęśliwy, pełen kompleksów? Przeprowadzka wyrwała go z jego znajomego otoczenia, także społecznego. Proszę spróbować nie oceniać wyglądu dziecka tylko spróbować się do niego zbliżyć, zapytać jak się czuje, czego potrzebuje. Jeśli jest samotny i smutny a telewizor i komputer są skutecznymi pocieszycielami, to zabranianie mu tego nie będzie pomocne.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!