Jak pomóc osobie, która nie wierzy w siebie?

jak można pomuc młodemu chłopakowi zeby uwierzył w siebie i że jest meszczyzną i zakceptował siebie jaki jest proszę o pomoc

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam
myślę, że paradoksalnie w budowaniu poczuci własnej wartości chodzi o to, żebyśmy sobie uświadomili, że jesteśmy niedoskonali i że to jest OK. Ten pierwszy krok możemy nazwać akceptacją. Największy wpływ na tworzenie obrazu siebie mają automatyczne negatywne myśli. To wzorce umysłu, do których przywykliśmy i uznajemy je jako jedyną prawdę.
W rozmowie z Wzmacniaj swoje siły, rozwijaj umiejętności

W takich sytuacjach pomocne jest podkreślanie atutów, mocnych stron, mówienie i przypominanie o sytuacjach w których zachował się jak młody mężczyzna czy mówienie o tym, co Pani w nim ceni i lubi, chwalenie. Oczywiście w adekwatnych momentach i sytuacjach, a także w naturalny sposób.
Najważniejsze jest jednak to, że to on sam potrzebuje dostrzec, ze chce się zmienić i dostrzec swoje pozytywne strony, zaakceptować siebie.
Pytanie w jakim jest wieku? A także jakie relacje, doświadczenia czy wydarzenia życiowe spowodowały, ze w siebie nie wierzy i nie akceptuje? Co dzieje się teraz w jego życiu? itpTrudno bez tej wiedzy i po krótkim opisie coś konkretnie orzec, bo być może tez problem jest bardziej rozległy i warto się całemu funkcjonowaniu i osobowości przyjrzeć na spotkaniu z psychologiem, który w razie czego zaproponuje terapie lub inne metody poradzenia sobie.