Jak pomóc pacjentowi z demencją starczą?

Witam, mam pytanie odnośnie preparatu melatonina. Mam pacjenta, który cierpi na demencję starczą. Pan ma 91 lat. Przyjmuje lekarstwa na serce, krążenie, demencję i środek nasenny Terazepan pół tabletki przed spaniem. Ogólna kondycja fizyczna pacjenta jest dobra. Jednak ma on problemy ze spokojnym snem w nocy, często wstaje, w celu oddania moczu lub spacerów, nie odróżnia dnia od nocy. Jest raczej pacjentem nie agresywnym, lecz niespokojnym, co występuje nieregularnie. W związku z tym mam zapytanie: czy Melatonina jako środek naturalny może być zażywany przez osobę z demencją starczą? Jeżeli tak, to w jakiej dawce dobowej? Czy nie będzie to przynosiło skutków ubocznych takich jak otępienie?

Pacjent sam załatwia potrzeby fizjologiczne, sam spożywa posiłki, lecz jest osobą stosunkowo słabą fizycznie. Jeżeli melatonina nie jest odpowiednim środkiem na uregulowanie snu, to czy istnieją inne naturalne metody mogące pomóc w rozwiązaniu tego problemu? Nadpobudliwość występuje podczas zmiany pogody. Nie mogę podać nazw leków, które on zażywa, gdyż jest mieszkańcem Niemiec, lecz z tego, co wiem, nie są to lekarstwa o silnym działaniu, przepisane przez neurologa.

Witam serdecznie!

U pacjentów z demencją normalnym objawem jest zaburzenie rytmu dobowego i nadmierna aktywność w nocy. Jest to związane z chorobą i właściwe w takim wypadku wydaje się zmienienie terapii otępienia (niektóre z leków wpływają na zmniejszenie zaburzeń zachowania.
Niekiedy konieczne jest włącznie na krótki czas (maksymalnie do 6 tygodni) leków z grupy neuroleptyków,aby wyciszyć niekorzystne objawy. Melatonina raczej nie znajduje zastosowania u pacjentów z takimi schorzeniami. Niestety oba rodzaje terapii muszą być zlecone przez lekarza specjalistę.
Proszę również zwrócić uwagę na regularny rozkład dnia chorego, warto również ograniczyć przyjmowanie płynów w dużych ilościach w godzinach wieczornych.
Pozdrawiam