Jak pomóc przyjaciółce, która tkwi w trudnym związku?

chce pomoc przyjaciolce, ktora jast w zwiazku.Ona to osoba bardzo inteligentna, spelnia sie w pracy. jest uczciwa i bardzo pomocna. on on prawie 2 lat nie pracuje( mieszkamy za granica gdzie nie mialby problemow w znalezieniu zajecia). siedzi po nocach , oglada telewizje , produkuje tony smieci i oczekuje ze ona po przyjsciu z pracy posprzata. on ciagle jej powtarza ze gdyby nie on to ona bylaby nikim. nie wiem jak jej pomoc. ona niby wie ze nie powinna byc z nim ale wciaz w tym tkwi.
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Jeżeli dostrzega Pani, że przyjaciółka tkwi w toksycznym związku, który ją wyniszcza, proszę systematycznie, ale w miarę delikatnie, subtelnie i empatycznie próbować rozmawiać z koleżanką, unaoczniając jej pewne sprawy, by zdała sobie sprawę z jakość relacji, jaką tworzy z partnerem. Proszę ją zapytać, czy czuje się kochana przez partnera? Czy tak wyobrażała sobie szczęśliwy związek? Czy tego chce? Czy lubi wracać po pracy i sprzątać śmieci po chłopaku? Jak się czuje, gdy partner ją poniża, mówiąc, że bez niego byłaby nikim? Dlaczego się zgadza poniżać i utrzymuje finansowo partnera, który w ogóle jej nie wspiera ani jej nie pomaga? Może ją Pani też zachęcić do przeczytania książki Susan Forward „Toksyczne namiętności” albo do przeczytania artykułu: Toksyczne związki. Najlepiej by było, gdyby Pani przyjaciółka skorzystała z pomocy psychologa.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Mgr Anna Rossa Psycholog, Katowice

Czasami można otworzyć komuś oczy, nazywając rzeczy po imieniu bardzo dosadnie. Nieraz zamiast ciepłego wsparcia, lepiej robi tzw. kubeł zimnej wody, być może Pani przyjaciółka nie widzi pewnych rzeczy.
Często jednak do wyplątania się z takiego związku potrzebna jest pomoc profesjonalnego terapeuty. Pani opowieść wskazujena to, że prawdopodobnie przyjaciółka ma silne podświadome blokady przed zerwaniem tego związku. Często się tak dzieje u osób, które mają kłopoty z poczuciem własnej wartości, silny lęk przed samotnością, potrzebę bycia potrzebną itd. Nie wiem, co trzyma w tym układzie Pani przyjaciółkę, ale prawdopodobnie ona sama, nie do końca to sobie uświadamia, dlatego pomoc terapeuty może jej być przydatna.