Jak pomóc sobie w depresji?

od kilku dni mam depresjie bire sedan ale czesciow uspakaja mnie ale mma jedna czesc twarzy lekko skrzywiona i gorna warge lekko neiczuja czy to ma zwaizek z uderzeniem kotry mialam rok temu w pod oko maial uraz ktory przez kilka meisiecy mialam mrowienia i neiczualm zbytnio go i tak samo mialam z warga z tej samej strony po kilku miesiecah tam gdzie uderzenie bylo czuje mormalnie skore policzka ale na dolnej czesci nie mma w glowie jak by ucisk raz w skroniah potem ucisk przemieszcza si

Witam
Myślę, że powinna Pani skontaktować się z psychiatrą, żeby dopasował odpowiednie leki po uprzednim przebadaniu Pani stwierdził jaki to rodzaj depresji i jakie leczenie będzie najbardziej odpowiednie. Jeśli chodzi o te objawy mrowienia to należałoby zrobić badana neurologiczne , żeby wykluczyć podłoże chorobowe i ustalić przyczynę mrowienia i ucisków i ewentualnie Pani lekarz zdecyduje czy to na podłożu psychicznych ( np przy nerwicy lękowej ) lub ustali na podstawie badań inne podłoże.
Psychologowie kliniczni i psychoterapeuci mogą zaoferować przeprowadzenie terapii, jeśli problem leży w przeżyciach psychicznych podobnie jak doradcy i psychoterapeuci. Istnieją różne metody doradzania i terapii w leczeniu depresji. Najważniejsze jest uświadomienie sobie związków między sposobami myślenia, uczuciami i zachowaniami, a następnie nauczeniu się i stosowaniu technik umożliwiających zmianę sposobu myślenia i zachowania. Sposób myślenia i sposób zachowanie mogą się bowiem przyczyniać do powstania lub utrzymywania się depresji. Skierowanie na terapię można uzyskać zazwyczaj od lekarza internisty lub psychiatry, który uważa, że terapia może przynieść korzystne rezultaty. Można również szukać pomocy u prywatnego terapeuty.
Pozdrawiam ciepło
Anna Ręklewska psychoterapeuta