Jak pomóc sobie z wychowaniem 6-latka?

Z 10 rzeczy,ktorych rodzice nie powinni robic przy dzieciach czy tez mowic ja popelniam az 6 bledow.Zawsze jelsi cos zle zrobie:przeklne (ogolem) lub kloce sie z partnerem przy dziecku albo mowie,ze czegos zakaze obwiniam sie ,ze jestem bardzo zla matka,ze nie nadaje sie.Moj syn tez zaczal przeklinac.Rzeczywiscie jest mi bardzo wstyd i na nic moje tlumaczenia dziecku,ze tak nie wolno mowic,bo kolo sie zamyka kiedy zapomne sie kontrolowac.Ma 6 lat ,mozna go tego oduczyc?

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzieci uczą się przez obserwację dorosłych i powielają nasze zachowania. Zmiana musi nastąpić najpierw u rodzica. Nie można karać dziecka za coś co samemu się robi, to brak konsekwencji. Kłótnie przy dziecku raczej nie wpłyną pozytywnie. Polecałabym warsztaty dla rodziców albo chociaż poczynanie jakiejś literatury na temat wychowania, co działa, a co nie i jak owo wychowanie ulepszyć. To, że ma pani świadomość swoich błędów to już pierwszy krok.