Jak poradzić sobie z fobią szkolną?

Witam. Mam 17 lat i cierpię na fobię szkolną. Mój problem zaczął się w 5 klasie podstawówki. Właściwie sama nie wiem, dlaczego zaczęłam bać się szkoły, pamiętam jednak, że codziennie rano wymiotowałam i bolał mnie brzuch. Od tego czasu przez całe gimnazjum również miewałam te bóle, choć wymioty ustały. W Liceum sytuacja się właściwie pogorszyła, ponieważ unikałam szkoły, doszły inne objawy. Uczęszczałam do psychologa, ale to nie pomogło, a nie chcę brać leków. Czy można temu jakoś zaradzić?

Witam serdecznie,
Twój problem trwa już od dłuższego czasu. Doszły również inne objawy, dlatego myślę, że rozsądnym rozwiązaniem byłoby ponowne uczęszczanie na psychoterapię. Pomocna może okazać psychoterapia indywidualna jak i grupowa.
Pozdrawiam

Dzień dobry
Opisałaś sytuaję jaka jest teraz, czy próbowałaś zmienić psychologa, lub znależć takiego, który chciałby podjąć się terapii, nieraz jest tak ,że musimy znależć specjalistę , który właśnie nam pomorze. Fobie leczy się długo, ale są rózne metody treningowe. Poczytaj w internecie. Pozdrawiam.

Fobia szkolna może mieć różne źródła - może to być lęk przed ludźmi, przed wyzwaniami (trudności z nauką), agorafobia, problemy w relacjach z rodzicami. Fobię można wyleczyć, jeśli jest określone, czego właściwie się boisz.
W terapii poznawczo-behawioralnej skuteczność w leczeniu fobii jest wysoka - na poziomie 70-85%. Wymaga to jednak sporo pracy nad sobą i regularnych sesji co tydzień. Kiedy źródło lęku jest znane, można zaplanować krok po kroku, jak go przezwyciężyć i jak nie poddać się negatywnym myślom. Spróbuj szukać dalej pomocy u innego psychologa, ponieważ każdy ma nieco inne podejście, nie poddawaj się jeszcze, powodzenia : )