Jak poradzić sobie z niską samooceną?

Witam! Czasami, i niestety coraz częściej, miewam dni, w których mam niską samoocenę. Myślę o sobie bardziej w sposób negatywny tak, jakbym zapominała o dobrych cechach, jakie posiadam.

Nie miewam tzw. "dołów" i nie jestem pesymistką, optymistka to też niezbyt dobre określnie. Najlepiej będzie określić mnie mianem realistki. Ogólnie rzecz biorąc, myślę, że jestem dziwna (np). Nie jest tak codziennie. Czasem myślę o sobie badzo pozytywnie, więc sadzę, że nie wpadłam w depresję. Nie wiem, czy jest to powiązane z niską samooceną, ale coraz częściej boję się, że jak się z kimś spotkam, to nie będziemy mieli o czym gadać. A co gorsza, że "palnę" coś glupiego.

Mam niestety coś takiego w sobie, że strasznie przejmuję się różnymi gafami, błahostkami, więc potrafię czasami rozmyślać godzinami "czemu to powiedziałam". To naprawde otatnimi czasy bardzo mi przeszkadza. Nie wiem, co robić. Proszę o poradę.

Witam!

Niska samoocena prowadzi do wielu innych problemów, m.in. do uczucia, że coś jest ze mną nie tak, że inni będą się ze mnie śmiać, kiedy zrobię cokolwiek źle. Im więcej powstaje takich myśli, tym bardziej wpływa to na akceptację siebie i samoocenę, która jeszcze bardziej się obniża. Myślę, że powinnaś popracować nad swoją samooceną i pewnością siebie, ponieważ Twoje problemy będą się pogłębiać i izolować Cię od środowiska.

Dobrym wyjściem byłoby skorzystanie z pomocy profesjonalistów - np. uczestnictwo w treningu komunikacji interpersonalnej czy pracy w grupie. Dzięki takiemu treningowi poznasz swoje mocne strony, a słabsze nauczysz się zmieniać na atuty. Jest to także dobre miejsce na nawiązanie nowych znajomości i podbudowanie się.

Praca z innymi ludźmi nauczy Cię, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. Zrozumiesz także, że nie ma ludzi idealnych i każdy popełnia błędy, co nie powoduje konsekwencji takich, jak odrzucenie przez towarzystwo, wykluczenie z grupy, czy wyśmiewanie. Praca nad swoimi problemami pozwoli Ci odzyskać pewność siebie i nawiązywać trwałe, wartościowe relacje z innymi ludźmi.

Pozdrawiam