Jak poradzić sobie z objawami odstawiennymi?

Mam na imię Zbigniew, mam 44 lata. Pisze do Pani z powodu problemów z objawami odstawiennymi. W 2003 roku lekarz psychiatra przepisał mi lek z grupy benzodiazepin. Tabletki brałem przez 6 lat. W 2009 roku, z powodu uzależnienia od przepisanych mi leków, odstawiłem tabletki w szpitalu, w ciągu miesiąca. W tej chwili biorę łagodny lek przeciwdepresyjny, dwie tabletki dziennie. Wraz z odstawieniem tabletek uzależniających pojawiły się objawy odwyku benzodiapinowego, m.in. bezsenność, niepokój, objawy żołądkowo-trawienne, mrowienie palców nóg i rąk, skurcze mięśni. Przez ponad dwa lata dolegliwości przeszkadzają mi w normalnym funkcjonowaniu. Jak poradzić sobie z objawami? Czy alkohol nasila objawy? Jak je wyleczyć lub jak długo będą one trwały? Proszę o pomoc, Zbigniew

Witam serdecznie,
Opisywane przez Pana objawy mogą mieć charakter przedłużonego zespołu odstawiennego, choć jest to dość rzadki scenariusz, aby zespół odstawienny trwał tak długo.
Psychiatra może przepisać Panu leki o działaniu uspokajającym z innej grupy chemicznej, które nie uzależniają. Należy się również zastanowić nad przyczynami przedłużonego zespołu odstawiennego. Jedną z nich może być np. spożywanie alkoholu, który działa w podobnym mechanizmie jak leki z grupy BDZ, dlatego może podtrzymywać w/w objawy.
Podobne objawy mogą występować w zaburzeniach nerwicowych - wówczas pomocne mogą być leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI oraz psychoterapia. Proszę rozważyć np. psychoterapię odwykową oraz terapię nerwic.

Serdecznie pozdrawiam i życzę Panu wytrwałości