Jak poradzić sobie z problemami?

Witam! Mam 19 lat, jestem tegoroczną maturzystką, a jednocześnie strzępkiem nerwów. Wszystko zaczęło się całkiem niedawno, ok. dwóch miesięcy temu. Poczułam, że wszystko wymyka mi się spod kontroli, nauka, życie prywatne. Mam wrażenie, że jestem beznadziejna i w niczym sobie nie poradzę, zawalę maturę i zawiodę moją rodzinę, na której mi zależy... Ciągle towarzyszy mi myśl, że jestem niczego niewarta. Kontakty z ludźmi, tak jak dawniej, przestały mi sprawiać przyjemność, najchętniej zamknęłabym się we własnym pokoju, sama. Najgorsze jest to, że równocześnie stałam się strasznie nerwowa, rozdrażniona i wręcz agresywna... proste czynności, o które proszą mnie rodzice, wprowadzają mnie czasem w straszny gniew, rzucam wszystkim i płaczę. Czuję, że mogą oni mnie przez to znienawidzić, bo ile razy mogę przepraszać i znowu robić to samo. Dodatkowo nie mogę się skupić na nauce, przez moją głowę przepływają setki innych myśli... W nocy to samo, nie mogę spać, chyba wyrzuty sumienia nie dają mi zmrużyć oka. Chciałabym się jakoś zmienić i zapanować nad swoim zachowaniem, nie tyle dla siebie, co dla moich bliskich, choć nie ukrywam, że na maturze i własnej przyszłości też mi zależy...

Mgr Joanna Żur-Teper

Witam,
stoi przed Tobą duże wyzwanie, czeka Cię jeszcze sporo pracy przed przystąpieniem do egzaminu. Jest to bardzo ważne wydarzenie, ponieważ zdana matura otwiera przed nami nowe możliwości i zmusza do podejmowania trudnych decyzji. Twoje rozdrażnienie i wybuchy złości mogą wynikać z ogromnego stresu, jaki przeżywasz w tej chwili.
Warto spróbować zapanować nad stresem, pomocne mogą się okazać relaksacje czy wizualizacje. Poszukaj jakiegoś odpowiedniego dla siebie sposobu na rozładowanie napięcia. Możesz również poświęcić trochę czasu na uprawianie sportu - ważne jest, aby sprawiało Ci to przyjemność. Wtedy nie tylko pozbędziesz się napięcia, ale również dotlenisz organizm, co z pewnością będzie sprzyjać efektywnej nauce.
Proponuję Ci również, żebyś ułożyła sobie szczegółowy plan nauki i konsekwentnie go realizowała. Za każdy tydzień, w którym uda Ci się skończyć zaplanowane działania, wyznacz sobie nagrodę, może to być wyjście do kina, przygotowanie smacznego posiłku, niech będzie to coś, co lubisz robić. Z pewnością szybko dostrzeżesz efekty swojej pracy.
Jednak jeśli te metody okażą się nieskuteczne, a Twoje objawy zaczną się nasilać, warto skorzystać z pomocy psychologa szkolnego. Być może przyczyn Twojego złego samopoczucia należy szukać głębiej.
Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia.