Jak postępować przy cukrzycy?

Witam. Mam pytanie, bo mam wiele wątpliwości. Moja teściowa ma cukrzycę. Przed 6 tygodniami miała ponad 450, oczywiście lekarz zalecił podawanie insuliny. Dostaje oprócz insuliny tabletki na zbicie cukru. Miała w okresie podwyższonego cukru kłopoty ze wzrokiem. Lekarz wyjaśnił, że to pewnie suchość powoduje to, a oczy były błyszczące i mgliste. Piszę to, bo to młody lekarz i na pytanie o dietę, stwierdził, że może jeść wszystko. W tym domu je się ciężkie rzeczy i słodkie. Codziennie musi być ciasto. Prawie brak warzyw, sałaty i owoców, oprócz tego pije pełno ziół, w jedzeniu duże ilości octu, soda, zioła szwedzkie, zażywa duże ilości leków przeciwbólowych i inne środki, jest po zawale.

Nie wiem, czytałam na kilku stronach o cukrzykach i nie pasuje mi to. Poza tym ma swędzenie skóry, ostatnio ma zawroty głowy, ciśnienie też nie jest dobre, bo to drugie wysokie, również boli ją brzuch i nie utrzymuje moczu i to od czasu tego wysokiego cukru. Oczywiście jest stara i tak to jest. Wiem, że za wiele to co piszę, ale jestem w Niemczech i wydawałoby się, że są lepsi lekarze i opieka, ale to nieprawda. Jest osobą na wózku, lewostronnie sparaliżowaną. Waga też podskoczyła do góry. Jest często senna. Z góry dziękuję za pomoc. Proszę o podanie strony, gdzie można coś o tym doczytać. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Witam,

konieczne jest zapisanie teściowej do diabetologa-specjalisty, który adekwatnie kontrolował będzie przebieg choroby. Ponadto bez zachowywania diety cukrzycowej, leczenie nie będzie efektywne. O diecie poczytać można  na naszym portalu.

Najogólniej rzecz ujmując, konieczna jest eliminacja cukrów prostych, a więc nie tylko słodyczy, ale również białego pieczywa, makaronów, oczyszczonego ryżu etc., zastępując je produktami z pełnoziarnistej mąki. Tłuszcze zwierzęce zastąpić należy roślinnymi. Wyeliminować soki owocowe, również te bez cukru. Uważać na owoce - wyeliminować banany, winogrona, arbuzy, awokado, najlepszym jest grapefruit.

Szczegółowe informacje na temat diety i innych aspektów cukrzycy znajdzie Pani na tym portalu.

Pozdrawiam

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy