Jak postępować z przyjaciółką, która często się obraża?

Witam. Mam problem z przyjaciółką. Mamy po 18 lat, chodzimy do różnych szkół. Problem tkwi w tym, ze przyjaciółka jest bardzo obrażalska, zazdrosna o moje wyjścia z innymi osobami. Za nic potrafi się obrazić i nie odzywac kilka dni. Jak wtedy z nią postępować? W dorosłym życiu ktoś może nie wykazać się taką tolerancją jak ja i po prostu olac te jej fochy. Nie chce kończyć tej relacji ponieważ poza okresami obrażenia jest bardzo dobrą koleżanką, mamy mnóstwo wspólnych tematów i pasji.

Mgr Dorota Majlich

Z tego co zrozumiałam, przyjaciółka jest dla Pani ważną osobą. Dobrze w takiej sytuacji rozmawiać "otwarcie " o tym jak Pani czuje się w trakcie dni jej milczenia.Zwykle rozmawianie o tym co jest trudne umożliwia poznanie wzajemnych oczekiwań i znalezienie rozwiązania, które jest do przyjęcia dla obu stron.

Porozmawiać wprost jasno i otwarcie o problemie w relacjach, kiedy są one dobre. Jeżeli nie poskutkowało to tak jak Pani napisała po prostu ol... focha.

Może warto zatem korzystać z momentów, gdy jest dobrze, a oddać przyjaciółce odpowiedzialność za jej fochy? Inaczej mówiąc być uważnym, ale - jeśli obrażenie się było niesłuszne (bo ma Pani prawo spotykać się także z innymi ludźmi)- nie okazywać więcej uwagi, nie zabiegać, bo to tylko wzmacnia postawę obrażania. Jeśli przyjaciółka obrażając się zyskuje Pani uwagę, będzie to robić częściej. Jeśli nie będzie jej zyskiwała, a wręcz coś straci (obraziła się i się nie odzywa, to jest sama), szybciej doświadczy konsekwencji swojego postępowania i wyciągnie wnioski.

Witam Panią,
To co Pani bierze z tej relacji jest tu przede wszystkim ważne. Jak doświdcza Pani, czy warto trwać w tej relacji.
Zachęcam do szczerej rozmowy na temat tego jak Pani czuje się kiedy koleżanka się obraża z samą zainteresowaną. Da Pani koleżance szansę na zmianę tego schematu ale proszę pamiętać, że nie Pani jest za to odpowiedzialna. Pozdrawiam,Dorota Paprocka