Jak powinno wyglądać badanie kontrolne po łyżeczkowaniu?

Mam 20 lat, kilka dni temu trafiłam do szpitala z powodu krwawienia. Byłam wtedy w 7 tygodniu ciąży. Na USG lekarz widział pęcherzyk, którego rozmiar wskazywał na 4 tydzień. W środku pęcherzyka nie było widać zarodka. Dostałam leki, jednak krwawienie znacznie się nasiliło. Lekarze byli pewni martwej ciąży. Został przeprowadzony zabieg łyżeczkowania.

Dowiedziałam się, że po następnej miesiączce wraz z odebranymi wynikami ze szpitala (związane z tym zabiegiem, ale nie dowiedziałam się konkretnie, co na nich będzie) muszę zgłosić się do ginekologa na USG i cytologię.
Dlaczego cytologia? Czy jeszcze jakieś badania powinnam wykonać?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Lekarze zalecili wykonanie cytologii, być może dlatego, że np. dawno nie wykonywała Pani tego badania lub też w badaniu we wziernikach stwierdzono nadżerkę szyjki macicy.

Każdy pacjent po zakończonej hospitalizacji otrzymuje tzw. wypis (kartę informacyjną). Znajduje się w nim epikryza, czyli krótki opis przyczyn przyjęcia oraz przebiegu leczenia, a także spis wykonanych zabiegów i badań wraz z wynikami. W Pani przypadku będzie tam zapewne też wynik badania histopatologicznego („mikroskopowego”) wyskrobin z jamy macicy. Jeśli jeszcze nie otrzymała Pani wypisu, to zapewne po niego właśnie ma się Pani jeszcze zgłosić. Jeżeli zaś ma już Pani wypis, to oczekuje Pani teraz na sam wynik badania histopatologicznego.

Na badaniu kontrolnym po poronieniu lekarz wykonuje standardowe badanie ginekologiczne oraz USG, by przekonać się, że jama macicy jest całkiem oczyszczona. Aby ostatecznie stwierdzić, że wszystko jest w porządku, potrzebuje on także wyników badań ze szpitala. Jest to postępowanie standardowe - zawsze po łyżeczkowaniu z powodu poronienia konieczna jest kontrola ginekologiczna.

Pozdrawiam serdecznie!