Jak pozbyć się plamek Fordyce'a?

Dzień dobry mam 19 lat i chciałbym uzyskac jakies informacje jak pozbyć się plamek Forfyce'a ? Proszę mnie tylko nie odsyłac do lekarza bo byłem już u kilku i efekt tych wizyt był tylko taki ze wydałem pieniądze na różne maści które mi nic kompletnie nie pomogły. Chce się pozbyć tych plamek i mam nadzieje ze ktoś mi podpowie co mam zrobić. Czy można je usunąc operacyjnie, laserowo czy jeszcze w inny sposób przecież musza w obecnych czasach być jakies metody na wyleczenie tego. Bardzo proszę mi pomoc bo bardzo zle się z tym czuje. Z góry serdecznie dziekuje za wszelkie informacje i pozdrawiam. Dawid

Witam. Niestety obecnie dostępne sposoby na usuwanie plamek - maści o charakterze wybielającym czy zabiegi laserowe są mało skuteczne.

Magdalena Mroczek

Witam,

Plamki Fordyce’a są to niewielkich rozmiarów ekotopowe gruczoły łojowe o rozmiarach 1-3 mm, które położone są na narządach płciowych. Mogą występować u wszystkich grup wiekowych, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Zazwyczaj zlokalizowane są na penisie, mosznie, wargach sromowych, błonie śluzowej policzków, czasami na żołędzi, otoczce sutkowej oraz na powiekach. Plamki te są w populacji bardzo powszechne, mogą występować aż u 80 proc. mężczyzn. Ich ilość zwiększa się znacznie w okresie dojrzewania, co spowodowane jest zmianą gospodarki hormonalnej. Przyczyny powstawania ektopowych gruczołów łojowych są nieznane. Wbrew powszechnym przekonaniom nie są one wywoływane obecnością wirusów i nie są przenoszone drogą płciową. Nie są one bolesne ani swędzące. Stanowią pewien defekt kosmetyczny. Mogą budzić niepokój w czasie współżycia, ponieważ mogą swoim wyglądem przypominać chorobę weneryczną.

Plamki te są zjawiskiem fizjologicznym i z punktu widzenia medycznego nie ma potrzeby ich usuwania. Konsultacja dermatologiczna jest wskazana, ale jedynie w celu postawienia odpowiedniej diagnozy i wykluczenia chorób przenoszonych drogą płciową, tj. kłykciny kończyste czy niektórych nowotworów. Plamki stanowią wprawdzie defekt kosmetyczny, ale nie ma powodów do ich usuwania. Nie ma metody, która skutecznie pozwoliłaby na usunięcie plamek. Pewien efekt mają lasery tj. laser CO2 i Pulse Dye. Leczenie laserami jest kosztowne, ale nie pozostawia blizn. Nie daje również 100 proc. efektu. Poza tym czasami stosuje się również elektryczne wysuszanie, jednak ta metoda również nie daje 100 proc. szansy sukcesu. Z punktu widzenia medycznego nie ma powodu leczenia plamek.