Jak pozbyć się strachu przed prowadzeniem samochodu?

Witam, Mam prawo jazdy od ponad 3 lat. Jak robiłam kurs to było świetnie, uwielbiałam chodzić na lekcje jazdy. Zdałam za pierwszym razem i nawet dostałam pochwałę od egzaminatora. Ale jak zaczęłam jeździć sama pojawił się strach, spowodowałam kilka stłuczek przez nieuwagę. Teraz jak mam tylko przeparkować samochód, nawet 10 m dalej - to się denerwuje. Staram się jeździć powoli i uważać na wszystkie zagrożenia, ale i tak jak mam gdzieś jechać to już dzień wcześniej się denerwuje czy bezpiecznie dojadę, czy komuś nie zrobię krzywdy. Nie wiem jak sobie z tym poradzić, jest mi wstyd przed rodziną. Wszyscy jeżdżą, nikt z moich znajomych nie ma takich obaw, czuję się jak "oferma". Dzisiaj każdy ma prawo jazdy i jeździ, a ja się boję. Mam 26 lat i bardzo chcę umieć jeździć, ale nie umiem się pozbyć strachu. Ostatnio dostałam samochód na własny użytek, ale nie umiem i boję się nim jeździć.

Witam!

Pani lęk może się pogłębiać i prowadzić do całkowitej rezygnacji z prowadzenia samochodu. Może Pani wziąć udział w kursach i treningach, które uczą, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.
Warto, żeby uczestniczyła Pani w treningu radzenia sobie ze stresem. Pozwoli to Pani podwyższyć pewność siebie oraz zmniejszyć lęk w trudnych sytuacjach. Informacje na temat takich treningów znajdują się w Internecie lub w przychodniach udzielających pomocy psychologicznej.

Pozdrawiam