Jak pozbyć się tłuszczu na brzuchu?

Witam. Mam 17 lat, 186 cm wzrostu i ważę 78 kg. Wiem, to odpowiednia waga, ale mam pewien problem. W gruncie rzeczy jestem szczupły. Ramiona, klatka piersiowa, plecy, nogi są okej. Ale na brzuchu wciąż pozostaje duża ilość tłuszczu, który doprowadza mnie do szału. Oczywiście chciałbym tam wyrobić mocne mięśnie, tak zresztą jak na ramionach i klatce, ale wiem, że nawet jeśli mięśnie będą, to będą pod warstwą tłuszczu. Nie mam zbyt wiele czasu na ćwiczenia, niestety mój szybki tryb życia nie pozwala mi na długie wygibasy, jadam nierównomiernie i raczej nie zdrowo (choć staram się to zmienić). Ale głównym problemem jest to, że mam problemy z kręgosłupem i koordynacją ruchów, więc nie potrafię wykonać wielu ćwiczeń polecanych przez specjalistów. Nie pływam też najlepiej, więc basen też nie będzie zbyt wydajny. Jestem jednak mocno zmotywowany, by COŚ zmienić. Brzuszki także sprawiają mi problem, po zrobieniu 15 boli mnie już krzyż. Moje pytanie: jak ułożyć dietę oraz dość wydajne, ale lekkie ćwiczenia, by efekty były równomierne (jeśli nie szybkie) i żebym mógł pokazać się na wakacjach. Dziękuję z góry za poradę.

17 LAT ponad rok temu

Witam!

W Pana przypadku opracowaniem planu treningów musi zająć się wykwalifikowany fizjoterapeuta. Nie mogę Panu zalecić konkretnych ćwiczeń, gdyż bez znajomości schorzenia, mogłoby to Panu zaszkodzić. Proszę udać się do lekarza w celu dobrania rodzaju aktywności. Na pewno może Pan spacerować. Warto, aby przeznaczył Pan na to około 30 minut (po takim czasie spalana jest tkanka tłuszczowa).

  Piramidę Zdrowego Żywienia dla dzieci i młodzieży znajdziesz pod adresem:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite... dzieci

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
- śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
- II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu. Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Wyeliminować z diety należy: cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe, słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, ciasta, ciasteczka, fast foody, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

POZDRAWIAM