Jak przejść z krążków dopochwowych na tabletki antykoncepcyjne?

Witam. W zeszłym miesiącu stosowałam krążek N*** przez cały cykl, jednak nie byłam zadowolona z tego typu antykoncepcji, więc chciałam wrócić do tabletek L***. Czy jeśli wyjęłam krążek 05.10, a rozpoczęłam tabletki po 7-dniowej przerwie, tj. 11.10, to czy skuteczność jest taka sama jak przy stosowaniu tabletek z zachowaniem 7-dniowej przerwy? Czy jednak powinnam dodatkowo się zabezpieczać przez pewien czas?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Przy przejściu z jednej formy antykoncepcji hormonalnej na inną dopuszcza się zrobienie siedmiodniowej przerwy, jeśli nowa forma antykoncepcji jest dwuskładnikowa, tak jak w Pani przypadku. Antykoncepcyjne działanie tabletek powinno więc być zachowane. Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa zaleca się niekiedy nierobienie przerwy, a w przypadku jej zaistnienia, stosowanie dodatkowego zabezpieczenia w postaci prezerwatywy przez pierwsze siedem dni brania nowych tabletek. Oczywiście nie jest to konieczne, a decyzja zależeć będzie od indywidualnego nastawienia do ryzyka związanego z możliwością zajścia w ciążę.

Pozdrawiam serdecznie!