Jak przekonać męża do wizyty u lekarza lub psychologa?

Jesteśmy od 20 lat małżeństwem. Mój mąż od jakiegoś czasu bardzo się zmienił, ma zmienne nastroje, wycofuje się w samotność, stał się bardzo drażliwy, mówił tez o samobójstwie (że dla niego nie byłby to żaden problem), ale o tym wspomniał tylko raz. Gdy o tym rozmawiamy twierdzi, że nic mu nie jest. W stosunku do mnie stał się w ciągu dnia nieczuły, jakbym go drażniła. Natomiast w nocy nasze życie intymne jest bardzo udane. Mówi że nie wie czy mnie kocha, bardzo często mnie rani słowami, ale jakby tego nie zauważał. Nigdy nie był taki, ale twierdzi, że samo przejdzie. Nie wiem co robić, natomiast czuję, że nie jest sobą. Byłam u psychologa, ponieważ sama zrobiłam się płaczliwa i rozdrażniona. On o wizycie u lekarz nie chce słyszeć. Gdy mu wspomniałam, że sama byłam, zapytał tylko ironicznie "i co pomógł ci". Proszę pomóżcie.

Witam!

Pani mąż sam musi chcieć skorzystać z pomocy specjalisty. Jeśli go Pani do tego zmusi, taka pomoc może być nieefektywna. Mąż może przeżywać kryzys emocjonalny wywołany, np. przez nadmiar pracy, trudności, nagromadzenie problemów, itp. Warto, żeby Pani korzystała z pomocy psychologa. Kobiety radzą sobie z problemami trochę inaczej niż mężczyźni. Kobiety chcą rozmawiać o tym, co się z nimi dzieje, a mężczyźni starają się sobie radzić sami. Dopiero w najtrudniejszych chwilach decydują się sięgać po pomoc. Pani zachęta do kontaktu ze specjalistą może być przez męża odbierana nawet jako atak na jego osobę i męską dumę. Może Pani rozmawiać z mężem i starać się z jednej strony powiedzieć mu, jak Pani widzi jego zachowanie, a z drugiej zachęcać go do mówienia o tym, co on przeżywa. Dobrze również, żeby zapytała Pani męża, czego on od Pani oczekuje. Pani się martwi jego stanem psychicznym i za wszelką cenę stara się mu pomóc, ale on może mieć względem Pani inne oczekiwania. Rozmowy mogą pomóc Pani zrozumieć jego stan psychiczny oraz pozwolić Pani odnaleźć się w tej sytuacji.

Pozdrawiam