Jak przezwyciężyć lęk przed bólami porodowymi?

witam za niedlugo rodze,obawiam sie bóli?jak to boli ,nasłuchałam sie tyle o bólach jakie sa straszne i bardzo sie boje ze nie dam rady a mialam bardzo bolesne miesiaczki wiec porodu sobie nie wyobrazam

Witam Panią, Poród jest najczęściej bardzo trudnym fizycznie i psychicznie doświadczeniem. Zdecydowana większość kobiet wychodzi z niego bez szwanku i szczęśliwie rodzi zdrowe dziecko, gdyż natura oczekując od nas rodzenia przygotowała nasze ciała i umysł do tego zadania. Oczywiście my same też możemy sporo zrobić aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo w jednym z najważniejszych dni w życiu, w dniu narodzin potomka.Jeżeli nie chodziła Pani do żadnej szkoły rodzenia i nie jest Pani przygotowana do stosowania technik oddechowych pomagających w skupieniu uwagi na porodzie i dziecku a nie na doświadczanym bólu przez co znacznie ułatwiającym cale zadanie i znacząco obniżającym dolegliwości to proponuję samodzielnie od zaraz codziennie ćwiczyć umiejętność relaksacji poprzez wykonywanie treningu Jacobsona lub autogennego Schultza - można te ćwiczenia znaleźć w necie. Dodatkowo koniecznie porozmawiać z lekarzem który będzie prowadził Pani poród o możliwości zastosowania określonych form łagodzenia bólu podczas akcji porodowej - jest w tej chwila masa możliwości w tym zakresie. Sugeruję wybrać takie miejsce do rodzenia gdzie można się w tej sprawie dokładnie umówić z lekarzem. A więc zamiast poddawać się lękom proszę zacząć aktywnie działać w kierunku uzyskania jak najlepszej opieki nad dzieckiem,,ale i nad Panią.Osobiście rodziłam dwukrotnie i w każdym przypadku było to doświadczenie trudne ale w żadnym razie nie przekraczało możliwości przeciętnej kobiety takie zadbanie o siebie aby w kwestii dolegliwości bólowych nie udzielono jej odpowiedniej pomocy.Pozdrawiam i życzę szczęśliwego rozwiązania.

Witam,
Ból porodowy jest niewątpliwie jednym z najtrudniejszych doświadczeń dla kobiety. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby sobie w przetrwaniu tego bólu pomóc. Przede wszystkim pomocna może być świadomość, że każda kobieta ma wystarczająco siły i predyspozycji, aby urodzić dziecko, przygotowane jesteśmy do tego biologicznie. Już sama fizjologia ułatwia przebieg porodu - wydzielające się hormony znacząco łagodzą przeżywany ból. Warto uzmysłowić sobie, że sam ból jest doświadczeniem przemijającym, większość kobiet już w pierwszych sekundach trzymając swoje nowonarodzone dziecko w ramionach kompletnie o przeżytym bólu zapomina. W takiej sytuacji myślę, że sam lęk jest tutaj gorszy od bólu fizycznego, jeśli bardzo się Pani boi warto poszukać dla siebie wsparcia, np zapisać się do szkoły rodzenia i/lub dowiedzieć się o naturalnych metodach łagodzenia bólu porodowego. Im więcej Pani wiedzy zdobędzie o przebiegu porodu tym lepiej poczuje się Pani przygotowana. Można też rozważyć skorzystanie ze znieczulenia, trzeba dowiedzieć się o istnieniu takiej opcji w szpitalu, który Pani wybrała. Wiele szkół rodzenia oferuje konsultacje psychologiczne, może warto umówić się na takie spotkanie, psychologowie tam pracujący są dobrze przygotowani, aby pomóc kobietom borykającym się właśnie z takim problemem jak Pani.
pozdrawiam serdecznie
Agnieszka Erbel