Jak przygotować się do badania rezonansu magnetycznego kręgosłupa?

1.09 2010 mam mieć rezonans i proszę o odpowiedź - czy będę mogla to zrobić? Noszę sztuczną protezkę zębową i mam założoną wkładkę wewnątrzmaciczną (antykoncepcyjną).
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Badanie rezonansu magnetycznego nie wymaga usuwania wkładki wewnątrzmacicznej. Prawdopdobnie zostanie Pani poproszona o wyjęcie protezy zębowej.

Poza tym jest to badanie niebolesne, wymaga leżenia bez poruszania się przez kilkadziesiąt minut. Podczas badania może występować hałas, nieraz przydaje się zakupienie tzw. stoperów do uszu. Przeciwskazaniem do badania jest też klaustrofobia, bo aparat, w którym się leży ma mało wolnej przestrzeni. Przed badaniem wypełnia Pani specjalną ankietę, na podstawie której zostaje Pani zakwalifikowana do badania (pytania w niej zawarte dotyczą klaustrofobii, obecności metalowych protez w ciele, chorób przewlekłych).