Jak rozmawiać z ludźmi, by się nie bać?

Dzień dobry. Proszę mi pomóc. Boję się odzywać, cokolwiek powiedzieć, by ktoś się z tego nie śmiał. Mam problem z rodziną mojego chłopaka, ale nie tylko. Jak jadę do niego, to prawie się nie odzywam, a oni się przez to wywyższają nade mną. Chcą być po prostu najmądrzejsi, dogadują mi, a ja nie wiem, co im odpowiedzieć. Tak bym chciała im pokazać, coś mądrego odpowiedzieć, by się przede mną tak nie unosili, że są najmądrzejsi. Co robić, by się nie bać? Chciałabym mądrze i sensownie mówić. Jak można się tego nauczyć?

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam!

Przede wszystkim proszę się zastanowić, co Pani u siebie lubi. Najlepiej wypisać sobie listę takich cech i mieć ją w jakimś łatwo dostępnym miejscu. To bardzo ważne, zwłaszcza przed trudnym spotkaniem, wizytą u rodziny chłopaka itp. W żadnym wypadku nie powinna Pani pozwolić na przekraczanie swoich granic - wyśmiewanie, nieprzyjemne docinki. Nikt nie ma prawa Pani obrażać, wykorzystując fakt, że ma Pani opory przed "odcięciem się".

Aby postawić taką psychologiczną granicę, proszę spróbować przerwać milczenie i dać do zrozumienia rozmówcy, że nie życzy sobie Pani nieprzyjemnych komentarzy na swój temat. Najlepiej po prostu powiedzieć, co dany komentarz w Pani wzbudza. Na przykład: "Złości mnie to, co mówisz", "Mam inne zdanie w tej kwestii", "Szanuję twoje zdanie, ale uważam inaczej" itp. Przyjmując bez sprzeciwu to, co inni mówią, pozwala im Pani na to. Mówiąc o swoich uczuciach, komunikuje Pani drugiej osobie, co się Pani nie podoba. Oczywiście nadal może Pani doświadczać nieprzyjemnych uwag pod swoim adresem, ale nie pozostanie Pani bierna, a to już wprowadza pewien dystans i szacunek do relacji.

To może być początkowo trudne, dlatego może Pani najpierw przećwiczyć odpowiedzi na słowne zaczepki w samotności. Może nie od razu, ale z czasem coraz łatwiej będzie Pani mówić o tym, co Pani czuje, sprzeciwić się docinkom, nieprzyjemnym uwagom.

Myślę, że o tej sytuacji warto porozmawiać również ze swoim partnerem. Pani chłopak powinien dać Pani odpowiednie wsparcie i razem powinniście zastanowić się, jak rozwiązać ten problem.

Trudności w kontaktach interpersonalnych najlepiej przerobić w trakcie psychoterapii. To dość złożone zagadnienie. Z jakiegoś powodu się pojawiły, to trzeba odkryć i przepracować. Dlatego gorąco namawiam do spotkania z psychologiem. Taki trening pod okiem specjalisty na pewno pomoże Pani się przełamać i poprawi Pani komunikację z innymi ludźmi.

Życzę powodzenia i serdecznie pozdrawiam!