Jak rozpoznać autyzm u drugiego dziecka?

Witam mqj problem polega na tym ze nie rozrqzniam dzieci z problemem od zdrowych albo tez przesadnie panikuje mqj syn 8letni ma autyzm atypowy to juz zaakceptowalam choc nie do kanca.Mam cqrke ktqra ma 19miesiecy i okropnie sie boje aby nie miala problemqw rozwojowych,mianowicie jest pogodna wszedzie jej pelno ale prosze napisac co powinno mnie nie pokoic a co jest norma przez to ze mam autystycznego syna nie wiem co jest normalnym rozwojem a co powinno mnie martwic z gqry bardzo dziekuje.

Dzień Dobry Pani, każda z nas w roli matki niepokoi się o to czy jej dziecko rozwija się prawidłowo. Pan niepokój najprawdopodobniej wynika z doświadczeń z rozwojem syna. polecałabym pani psychoterapię jako formę refleksji nad sobą. W Łodzi polecam dwie organizacje, które wspierają również rodziców ( Jaś i Małgosia i Navicula ) proszę tam zwrócić sie o wsparcie psychologa dla Pani. Serdecznie pozdrawiam, Dorota Szykulska-Paprocka

Warto otoczyć drugie dziecko opieką psychologa (może psycholog syna?), który co jakiś czas będzie w stanie oceniać rozwój dziecka zasygnalizuje też co z ewentualnych zachowań jest typowe dla wieku a co wymaga obserwacji. Jest dużo poradników, które opisują prawidlowy rozwój dziecka np "Drugi i trzeci rok życia dziecka"
Pozdrawiam

Witam. Jednym z pierwszych objawów jest brak zainteresowania innymi osobami, brak reakcji na własne imię, nie odpowiadanie uśmiechem na uśmiech, brak naśladownictwa, większe zainteresowanie przedmiotami i rozwój stereotypowej zabawy własnej, bez potrzeby włączania w nią rówieśników. Zabawa w sposób sterotypowy, nieadekwatnie do funkcji zabawki (np. dziecko szereguje samochody w rzędy, lub też obsesyjnie bawi się ich kołami kręcąc je, zamiast samochodzikami "jeździć"). Nie pokazywanie interesujacego przedmiotu, nie dzielenie się swoim zainteresowaniem z rodzicem. Brak podążania wzrokiem za gestem wskazywania rodzica, czyli brak reakcji dziecka w sytuacji pokazywania przez rodzica- "zobacz to, jaki ładny piesek/kwiatek". Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

Zaburzenia kontaktu społecznego, komunikacji, czy brak mowy, zaburzenia w naśladownictwie, kontakt wzrokowy, rytuały- to główne zaburzenia ze spektrum autyzmu.Córka nie musi mieć tych zaburzeń.Ostatnie sondaże mówią o tym, że autyzm powstaje w jelitach...

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
To naturalne, że jest Pani pełna lęku i obawy. Przede wszystkim trzeba zachować zdrowy rozsądek i nie dopatrywać się wszędzie choroby czy zaburzenia. Zawsze na kontrolnych wizytach u lekarza pytać czy z dzieckiem jest wszystko w porządku, że jest Pani wyczulona na tym tle i chce dokładnie wszystko wiedzieć. Poza tym jeśli córka jest radosna, uśmiechnięta, patrzy na Panią, naśladuje i rozwija mowę to jest to prawidłowe.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu